Tabu zbrojního průmyslu se vytrácí. Úspěch Rheinmetallu podtrhuje i vstup do indexu DAX

Nejmodernější německý tank Panther

Nejmodernější německý tank Panther Zdroj: Rheinmetall

Vilém Hluštík

Válka na Ukrajině připomněla evropským zemím, že hrozba válečného konfliktu je reálnější, než si v posledních desetiletích kdokoli myslel. Výsledkem je výrazné posilování investic do obrany a spolu s ním dramaticky roste také hodnota zbrojařských společností. Jednou z nich je i německý Rheinmetall, jehož tržní hodnota se od roku 2022 zšestinásobila. A nevypadá to, že by měl v blízké době zpomalit. Jeho slibný budoucí vývoj předznamenávají velké zakázky, vznik nových závodů v zahraničí nebo strategická partnerství, jaká by v minulosti nebyla možná.

Poslední dekády se výroba zbraní v Evropě netěšila zrovna společenské náklonnosti. Firmy dodávající vojenský materiál ale narážely hlavně na přísné, někdy až diskriminační podmínky ze strany bank a regulatorních orgánů. Bankovní domy se často odvolávaly na dodržování Taxonomie EU, tedy pravidel vedoucích k naplnění klimatických cílů, a později i na principy ESG, které vedle ochrany životního prostředí zdůrazňují také sociální rozměr podnikání.

Výsledkem byly nejen problémy s poskytováním základních bankovních služeb, ale hlavně dlouhou dobu omezený přístup k úvěrům. Ještě v roce 2022 banky označovaly obranný průmysl za „obtížně kontrolovatelný“ z hlediska rizik a byly proto zdrženlivé při poskytování financování tomuto odvětví, uvádí francouzská studie IFRI.

Renesance evropských zbrojařů

Věci se daly do pohybu s vývojem ruské agrese na Ukrajině a sílícím angažmá zejména států NATO. Rostoucí geopolitické napětí a potřeba modernizace armád evropských zemí přístup bank ke zbrojařům změnily. „Bankovní domy ujišťují, že k diskriminaci, jíž byl zbrojní sektor dosud vystaven, už nebude docházet,“ říká Jiří Hynek, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!