Teplárny váhají se zavíráním zastaralých provozů, na odpis je jediný kotel | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Teplárny váhají se zavíráním zastaralých provozů, na odpis je jediný kotel

Teplárny váhají se zavíráním zastaralých provozů, na odpis je jediný kotel
teplárna
• 
ZDROJ: ctk
Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

Provozovatelé tepláren a dalších spalovacích zařízení zatím vyčkávají s konečným rozhodnutím, které kotle nadobro vyřadí z provozu kvůli zpřísnění emisních limitů po roce 2016. Do prvního ledna měli krajským úřadům nahlásit, která zařízení už neplánují modernizovat a chtějí je před zavřením provozovat v omezeném režimu. Z průzkumu deníku E15 vyplývá, že na odpis je jediný kotel.

S provozem po roce 2023 nebo po odsloužení 17,5 tisíce hodin už nepočítají Teplárny Brno u kotle na zemní plyn o tepelném výkonu 55 megawattů v provozovně Špitálka. Ostatní zařízení nad padesát megawattů nechali jejich majitelé zapsat do seznamu Přechodného národního plánu. Po roce 2016 se na ně budou vztahovat stropy pro vypouštěné emise a jejich provozovatelé je budou muset modernizovat, aby po roce 2020 plnily limity.

„Investice nutné pro plnění limitů, které předepisuje evropská směrnice o průmyslových emisích, vyjde české teplárenství podle různých studií na patnáct až dvacet miliard korun,“ říká Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení ČR.

Zápis v přechodném národním plánu nicméně automaticky neznamená, že tyto zdroje budou v provozu i po roce 2020. Pro jejich majitele představuje spíše další čas na konečné rozhodnutí, zda kotle a další zařízení modernizovat, či zavřít.

Některé menší zdroje ovšem vyřešily povinnost zapsat se do přechodného plánu nebo nahlásit provoz v omezeném režimu tím, že snížily výkon pod padesát megawattů, a tak se na ně přestala vztahovat směrnice o průmyslových emisích. S touto praxí se setkal například Krajský úřad v Královéhradeckém kraji. Podle Hájka nejde o běžný způsob, jak se plnění přísnějších limitů vyhnout. I pro menší zdroje navíc budou platit od roku 2018 tvrdší limity, které navíc může od roku 2025 ještě snížit navržená směrnice o emisích středních zdrojů.

Přechodný národní plán pro velké zdroje znečištění musí ještě schválit Evropská komise. Jeho cílem je postupným snižováním celkových ročních emisí tuhých znečišťujících látek, oxidu siřičitého a oxidů dusíku připravit Česko na plnění nových emisních limitů nejpozději k 1. červenci 2020.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!