Total masivně investuje do větrné energie | E15.cz

Total koupil projekt největšího větrného parku ve skotských vodách

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Francouzská ropná společnosti Total poprvé vstupuje na trh offshore větrných elektráren. Od britské firmy SSE kupuje 51procentní podíl v projektu větrného parku, který má být největším ve skotských vodách. Za mírně nadpoloviční majoritu Total zaplatí předem 70 milionů liber, v přepočtu 1,8 miliardy korun, a dalších 60 milionů liber má SSE poslat v rámci budoucích výnosů.

Projekt má vyjít celkem na tři miliardy liber, přičemž francouzská firma na něj v budoucnu poskytne polovinu této částky. Hradit ji má převážně z půjček.

Total se tímto krokem připojuje k dalším ropným gigantům, kteří peníze ze svého dosud klíčového podnikání přetavují v investice do obnovitelných zdrojů a snaží se tak přesvědčit investory i ekology, že berou snižování své emisní stopy vážně. Společnosti jako Total, Royal Dutch Shell, Equinor nebo Repsol tak v posledních letech masivně investují nejen do výroby a skladování elektřiny, ale například i do nabíjecích stanic pro elektromobily.

Total minulý měsíc slíbil, že do roku 2050 v Evropě dosáhne uhlíkové neutrality. Na druhou stranu připouští, že stěžejní pro podnik nadále zůstanou fosilní pohonné hmoty.

Velká Británie je největším trhem pro offshore větrné parky na světě. S celkem 37 projekty a 8,5 instalovaného výkonu tyto elektrárny dokážou zásobovat elektřinou zhruba 7,5 milionu domácností. Dalších 3,8 gigawattu instalovaného výkonu energetické firmy navíc nyní staví a podle dat obchodní asociace s větrnou elektřinou RenewableUK se připravují projekty o výkonu dalších 10,9 gigawattu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah