Český čipový klenot je na prodej. Probíhají jednání, hotovo může být do tří měsíců
Na českém polovodičovém trhu se schyluje k prodeji jedné z nejvýznamnějších firem v oboru. Brněnská společnost Codasip, do níž v minulosti investoval například slavný americký výrobce pevných disků Western Digital (WD), vyjednává s prozatím nespecifikovaným kupcem, dívá se ale i po dalších nabídkách. Webu e15 to potvrdil výkonný ředitel firmy Ron Black. Pokud se vše podaří zprocesovat, prodej by mohl být dokončen během následujících tří měsíců.
Codasip se věnuje návrhu procesorů (CPU), tedy základních výpočetních jednotek integrovaných do čipů. Firma nedělá výkonné počítačové procesory jako například lídři PC trhu Intel nebo AMD, ale soustředí se na pomalejší a energeticky výrazně úspornější procesorová jádra používaná například v automobilech, průmyslu a podobně. Mezi zákazníky patří Mobileye, sekce autonomních vozů Intelu, nebo Dahua, jeden z největších světových výrobců bezpečnostních kamer. Codasip zároveň vyvíjí software, jehož pomocí je možné si procesorová jádra a čipy upravit.
Brněnský podnik konkrétně vyvíjí procesory na technologii RISC-V konkurující všudypřítomnému ARM (iPhony a další chytré telefony a tak dále). Codasip patří mezi hlavní hráče v oboru. Největšími konkurenty jsou americké firmy SiFive a Ventana Micro Systems.
Codasip je považovaný za takzvaného evropského šampiona. Je nadějí, že starý kontinent bude mít velkou firmu schopnou vyvíjet procesory nezávisle na USA nebo Číně. Jak web e15.cz už dříve informoval, Codasip byl nedávno pověřen Evropskou komisí vývojem evropského procesoru.
Výše chystané transakce bude předmětem jednání. Roční tržby podniku činí zhruba 90 milionů dolarů, asi 1,9 miliardy korun. Byznys s RISC-V zatím není tak velký, ale má rostoucí trajektorii a jde o strategickou oblast. Jelikož je RISC-V otevřená technologie, je možné ji používat nehledě na sankce a geopolitické boje. To kromě Evropy a touhy po osamostatnění zaujalo zejména sankcemi zatíženou Čínu. Codasip ostatně v minulosti měl čínské investory, ti ale později byli vyplaceni.
Firma zároveň disponuje či bude disponovat poměrně velkými objemy financí z evropských a dalších grantů, což je spojené například se zmiňovaným vývojem evropského procesoru. Aktuálně jde o 119 milionů eur, skoro tři miliardy korun. V návazných fázích půjde o dalších 210 milionů eur. Ve hře jsou i další peníze ve výši až 51 milionů eur.
„Díky těmto značným finančním prostředkům, které lze převést na kupujícího za přiměřených podmínek, se společnost Codasip setkala s brzkým zájmem o koupi, což přimělo představenstvo zahájit zrychlený proces prodeje,“ potvrdil exkluzivně pro e15.cz výkonný ředitel Codasipu Ron Black, veterán v čipovém byznysu, který byl do funkce najat místo spoluzakladatele Karla Masaříka. Ten se nyní věnuje hlavně výzkumu a inovacím a vede nedávno založené evropské čipové centrum v Brně.
Codasip zaměstnává asi 250 lidí, 88 procent z nich jsou hardwaroví a softwaroví inženýři. Část sedí v Brně, další jsou v pobočkách v Mnichově, Francii, Řecku nebo ve Velké Británii. Codasipu se podařilo najmout odborníky z Applu a dalších špičkových firem.
„Investovali jsme značné prostředky do vytvoření vedoucích kapacit na vývoj a výzkum procesorů na bázi RISC-V, to vše je umístěno v Evropě,“ inzeruje Codasip možným kupcům. Firma například jako první na světě integrovala bezpečnostní technologii Cheri vyvinutou na univerzitě v Cambridgi.
Investory Codasipu jsou fondy Matterwave Ventures, Ventech, Octopus Ventures, Indaco, b2venture, Bek, SquareOne a české Credo Ventures. Korporátním investorem je Western Digital, který RISC-V používá ve svých discích.