Toyota prudce zvýšila zisk, plánuje rekordní výrobu přes deset milionů aut | e15.cz

Toyota prudce zvýšila zisk, plánuje rekordní výrobu přes deset milionů aut

Toyota (ilustrační foto)
Toyota (ilustrační foto)
• 

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Toyota by měla za letošní rok vyrobit 10,12 milionu aut. Počítá s tím výrobní plán firmy. Bylo by to poprvé v historii, co některý z výrobců aut v roční produkci překročí magickou desetimilionovou hranici.

Firma dnes zvýšila odhad provozního zisku na celý finanční rok o téměř osm procent na 1,94 bilionu jenů. Uvedla také, že v tomto kalendářním roce hodlá vyrobit 10,12 milionu vozů, namísto dříve předpokládaných 9,94 milionu.

Tržby společnosti za druhé čtvrtletí 2013 vzrostly o téměř 14 procent na zhruba 6,3 bilionu jenů (asi 1,2 bilionu Kč). Celkový prodej však mírně klesl na 2,2 milionu vozů kvůli slabší poptávce v Asii a v Evropě.

Vedoucí pozici na trhu si Toyota udržela i v letošním prvním pololetí, ačkoli jí prodej meziročně klesl o 1,2 procenta na 4,91 milionu vozů. Toyota automobilku GM v čele světového prodeje aut poprvé vystřídala už v roce 2008. General Motors byl do té doby světovým lídrem trhu zhruba 70 let.

V roce 2011 získal tento americký výrobce prvenství dočasně zpět, ovšem hlavně kvůli problémům Toyoty v důsledku ničivého zemětřesení v Japonsku a kvůli masivnímu stahování jejích aut do servisů.

„Toyota je nyní z hlediska kvality mimořádně opatrná, vzhledem k tomu, čím si musela projít,“ uvedl analytik Kodži Endo ze společnost Advanced Research Japan. „Svolávání automobilů bylo pro Toyotu po určitou dobu velkým trápením, které už naštěstí skončilo,“ dodal.

Toyota - nejhodnotnější automobilová značka na světě
Renomovaná agentura Millward Brown Optimor před časem sestavila pořadí nejhodnotnějších značek na světě. Toyota se dostala na první místo v oblasti automobilového průmyslu. Japonská značka zvítězila ve své kategorii i přesto, že v posledních letech čelila celé řadě problémů.
Automobilka musela řešit celosvětovou recesi, masivní svolávání vozů v USA kvůli technickým nedostatkům, zemětřesení a tsunami v Japonsku, ale i nevýhodný kurz japonského jenu, který podkopával ziskovost firmy. To vše se odrazilo na prudkém poklesu prodejů japonské značky. Jen na americkém trhu ztratila Toyota značnou část svého podílu. Z 18,3% v roce 2009 spadla automobilka na 12,9% v roce 2011.
Novou energii vlil firmě do žil tehdy čerstvě zvolený šéf Akio Toyoda. Vnuk zakladatele změnil firmu od základů. Ustanovil speciální komisi kvality, osobně navštěvoval prodejce po celém světě a řešil krizi. Toyoda ořezal také představenstvo firmy na polovinu a zrušil nejrůznější úrovně řízení. Největší změnou prošla produktová nabídka. V roce 2012 ohlásila firma celkem 19 nových nebo přepracovaných modelů.
Správnost všech změn potvrdily stoupající prodeje a nakonec i zmiňovaná studie Millward Brown Optimor, která japonskému výrobci přisoudila první místo mezi automobilkami. Podle agentury má brand Toyota aktuální hodnotu zhruba 24,5 miliardy dolarů (tedy 18,6 miliardy eur), což je o miliardu a půl více než v loňském roce.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah