Ukrajinští energetici žádají po Rusku náhrady za investice na Krymu

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Eurasia Drilling

Dvě ukrajinské energetické společnosti se u arbitrážního soudu v Haagu domáhají odškodnění kvůli investicím, o které přišly ruskou anexí ukrajinského Krymu. Oznámil to Stálý rozhodčí soud (PCA) sídlící v tomto nizozemském městě. Podle agentury Reuters jde o další případ, kdy se investoři obrátili na mezinárodní soud kvůli náhradě škody, ze které viní ruskou vládu.

Rusko anektovalo ukrajinský Krym v březnu 2014 po masových nepokojích v Kyjevě a po svržení prorusky orientovaného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Loni se na stejný soud obrátil jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů Igor Kolomojskij. Na Rusku se domáhá odškodnění zhruba 15 milionů dolarů (352 milionů korun) v souvislosti se ztrátou letiště, které na Krymu vlastnil.

Nejnovější případ se datuje do loňského června, na veřejnost se ale dostal až nyní. Na soud se loni obrátily ukrajinské podniky Ukrnafta a Stabil. Žalující strany v obou případech tvrdí, že fakt, že po ruské anexi Krymu přišly o svůj tamní majetek, představuje porušení bilaterální dohody mezi Ruskem a Ukrajinou.

Moskva soud neuznává

Rusko tvrdí, že rozhodčí soud není v žádném z těchto případů oprávněn věc projednávat, a odmítá se řízení účastnit. Jednání o tom, zda věc spadá do pravomoci PCA, se uskuteční v červenci.

Arbitrážní soud v Haagu v červenci 2014 rozhodl o odškodném více než 50 miliard dolarů (1,17 bilionu korun) pro bývalé akcionáře někdejší ruské ropné společnosti Jukos za vyvlastnění jejich majetku. Nizozemský okresní soud ale letos v dubnu oznámil, že PCA k tomuto rozhodnutí neměl pravomoc a Rusko nemusí odškodné zaplatit. Obě strany hodlají v právní bitvě pokračovat.