Unipetrol odstavil zpracování ropy v Paramu, možná s ním skončí

Unipetrol - ilustrační foto

Unipetrol - ilustrační foto Zdroj: unipetrol.cz

Petrochemický holding Unipetrol v pardubické rafinerii Paramo zastavil zpracování ropy. Příčinou je nízká poptávka po pohonných hmotách, uvedl mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Zatím podle něj není jasné, kdy bude výroba v Paramu obnovena. Připustil, že by zpracování ropy v Pardubicích mohlo být ukončeno nebo přesunuto jinam. Mezi zaměstnanci panuje nervozita. Vedení Unipetrolu chce ale v Paramu zachovat výrobu asfaltů a olejů.

„Vedení Unipetrolu vyhodnocuje ekonomickou výnosnost zpracování ropy v Paramu,“ uvedl Duda. Kdy by mělo rozhodnutí o budoucnosti rafinerie padnout, neřekl.

Zástupci Unipetrolu již v minulosti uvedli, že zpracování ropy by se z Parama mohlo přesunout do rafinerie v Litvínově nebo v Kralupech nad Vltavou. Podle nedávného vyjádření ředitele úseku rafinerie Unipetrolu Ivana Ottise byl dosud provoz Parama neefektivní a rafinerie měla potíže s pokrytím vlastních variabilních nákladů.

Čtěte také:

První čtvrtletí skončilo pro Unipetrol čistou ztrátou 363,1 milionu korun

Kuba: České firmy mohou v Iráku získat miliardové zakázky

V případě ukončení zpracování ropy v Paramu by o práci podle Dudy zřejmě přišlo několik desítek zaměstnanců. Zaměstnanci Parama jsou nervózní, protože nevědí, jaký bude jejich osud. Podle ředitele pardubického úřadu práce Petra Klimpla na lince pro zpracování ropy pracuje asi 70 lidí, Paramo má celkem 650 zaměstnanců.

„Podnik o velikosti Parama musí úřadu práce hlásit propouštění 30 a více zaměstnanců v jednom měsíci. To se zatím nestalo,“ uvedl Klimpl. Firma ale může každý měsíc propouštět 29 lidí aniž by to musela někomu hlásit.

Nad Paramem nyní vlají dvě černé vlajky, které prý vyvěsili dělníci, již dostali výpovědi v průběhu dubna. Ostatní nyní žijí v nejistotě a o situaci ve firmě se bavit nechtějí.

Rafinérie jsou v těžkostech v celé Evropě

Rafinérský segment v Česku se v poslední době potýká s ekonomickými problémy. Unipetrol loni vykázal ztrátu téměř šest miliard korun. „Využití rafinérských kapacit v Evropě od roku 2005 klesá. Několik menších nebo méně komplexních rafinérií bylo uzavřeno, případně transformovány na sklady a terminály. Tento trend pokračuje i v roce 2011/2012,“ sdělil nedávno mluvčí České rafinérské Aleš Soukup.

Sektor zpracování ropy trápí problémy i jinde v Evropě. Největší nezávislý provozovatel rafinerií na starém kontinentu, švýcarská společnost Petroplus, se už v lednu pod tlakem věřitelů přihlásila do insolvenčního řízení ve Švýcarsku a dalších čtyřech zemích, kde operuje.

Majitel Parama Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se společnost stala součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.