USA se staly jedničkou v exportu zkapalněného zemního plynu. Kvůli energetické krizi
Vysoké ceny zemního plynu v Evropě v závěru roku nahrály americkému exportu zkapalněné suroviny. Spojené státy se v prosinci poprvé staly světovou jedničkou ve vývozu LNG. V příštích letech budou o tuto pozici soupeřit s Katarem, který připravuje rozsáhlý projekt rozšíření mořského naleziště Severní pole.
Starý kontinent těsně před Vánocemi zápasil s mimořádně vysokými cenami plynu, v nizozemském virtuálním obchodním uzlu TTF se jeden čas vyšplhaly až ke 180 eurům za megawatthodinu. V té době média chrlila zprávy o „záchranných“ tankerech s LNG, které byly do Evropy přesměrovány z cest do Asie. „Mírné počasí a zvýšený přísun LNG pomohly stáhnout ceny dolů,“ uvedl podle Financial Times v závěru roku analytik poradenské společnosti ICIS Alex Froley. Do současné doby spadly ceny na polovinu, jedna megawatthodina teď vychází na zhruba 94 eur.
Dodávky do Evropy také pomohly americkým exportním statistikám. Spojené státy díky skokovému nárůstu vývozu z některých zařízení v prosinci těsně předstihly Katar, jak propočetla agentura Bloomberg. Nepatrně za nimi skončila Austrálie, která s Katarem dlouhodobě soutěží o exportní prvenství v LNG.
Spojené státy naproti tomu vstoupily do soutěže relativně nedávno. Umožnil to boom těžby břidlicového plynu a obrovské investice do LNG infrastruktury. Produkce plynu v zemi tak od roku 2010 stoupla o sedmdesát procent. Postupně se zvedal také vývoz zkapalněného plynu na aktuálních více než sedm milionů tun měsíčně. Své rivaly tak USA dohnaly až zhruba před rokem.
Předpokládá se, že v příštím roce by měl LNG ze Spojených států na trhu převládat výrazněji. Americká dominance ale nemusí mít dlouhého trvání. Katar se totiž chystá v průběhu příštích deseti let rozšířit plynové naleziště Severní pole. Už v polovině tohoto období by se opět mohl vrátit na první exportní pozici. Plánuje totiž do roku 2026 zvýšit svou produkci zkapalněného plynu o čtyřicet procent na 110 milionů tun ročně.
„Vzhledem k novým projektům v této dekádě se obě země dostanou daleko před Austrálii,“ míní podle energetického webu Upstream Ian Thom z globální poradenské skupiny Wood Mackenzie.