USA udělily licenci jaderné elektrárně, která se stavěla přes 40 let | E15.cz

USA udělily licenci jaderné elektrárně, která se stavěla přes 40 let

Watts Bar 2
Watts Bar 2
• 
ZDROJ: Repro Watts Bar 2

pav

Spojené státy americké koncem října vydaly provozní licenci nové jaderné elektrárně. Jde o první takové rozhodnutí za posledních dvacet let. Elektrárna Watts Bar 2 v Tennessee přitom drží jedno prvenství - ve výstavbě byla přes 40 let.

Provozovatel elektrárny Tennesse Valley Authority je po dlouhé době první firmou, která v Americe obdržela oprávnění k provozu, a to po následujících 40 let, uvedl web The Verge. Paradoxní je, že Watts Bar 2 se začala stavět v roce 1972 a jde tedy o nejdéle budovaný reaktor na světě. Stavba byla přerušena v roce 1985, kdy byla kompletní ze šedesáti procent. Už v té době stála 1,7 miliardy dolarů, dvakrát víc, než se předpokládalo.

Práce byly obnoveny v roce 2007. Havárie ve Fukušimě v roce 2011 ale zpřísnila pravidla a znovu tak oddálila dokončení stavby. Reaktor ve Watts Bar 2 o výkonu 1150 megawattů je prvním reaktorem v USA, který splnil nová a přísnější pravidla. Konečná cena se ovšem vyšplhala na 4,5 miliardy dolarů (zhruba 110 miliard korun).

Zdroje elektřiny v USA: hlavně uhlí a plyn

Ve Spojených státech je aktuálně v provozu stovka jaderných elektráren, které pokrývají necelých 20 procent výroby elektřiny. Jádro nemá v USA příliš velkou podporu - do roku 2020 se očekává spuštění pouze čtyř reaktorů. Více se investuje do zemního plynu, který vyžaduje nižší investiční náklady než jaderné elektrárny. Hlavním zdrojem elektřiny zůstává dlouhodobě uhlí.

Zdroje elektřiny v USA (2014)

Zdroje elektřiny v USA (2014) Autor: CC BY 4.0: daniel cardenas: wikimedia

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.