USA udělily licenci jaderné elektrárně, která se stavěla přes 40 let

Provozovatel elektrárny Tennesse Valley Authority je po dlouhé době první firmou, která v Americe obdržela oprávnění k provozu, a to po následujících 40 let, uvedl web The Verge. Paradoxní je, že Watts Bar 2 se začala stavět v roce 1972 a jde tedy o nejdéle budovaný reaktor na světě. Stavba byla přerušena v roce 1985, kdy byla kompletní ze šedesáti procent. Už v té době stála 1,7 miliardy dolarů, dvakrát víc, než se předpokládalo.
Práce byly obnoveny v roce 2007. Havárie ve Fukušimě v roce 2011 ale zpřísnila pravidla a znovu tak oddálila dokončení stavby. Reaktor ve Watts Bar 2 o výkonu 1150 megawattů je prvním reaktorem v USA, který splnil nová a přísnější pravidla. Konečná cena se ovšem vyšplhala na 4,5 miliardy dolarů (zhruba 110 miliard korun).
Zdroje elektřiny v USA: hlavně uhlí a plyn
Ve Spojených státech je aktuálně v provozu stovka jaderných elektráren, které pokrývají necelých 20 procent výroby elektřiny. Jádro nemá v USA příliš velkou podporu - do roku 2020 se očekává spuštění pouze čtyř reaktorů. Více se investuje do zemního plynu, který vyžaduje nižší investiční náklady než jaderné elektrárny. Hlavním zdrojem elektřiny zůstává dlouhodobě uhlí.
Zdroje elektřiny v USA (2014)