Dozorčí radu ČEZ povede poslanec ODS Jirout | e15.cz

Valná hromada ČEZ vyměnila polovinu dozorčí rady, povede ji poslanec ODS Jirout

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, ČEZ
Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, ČEZ
• 
ZDROJ: ČEZ

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Valná hromada energetické společnosti ČEZ rozhodla v noci z úterý na středu o výměně čtyř z osmi zástupců státu v dozorčí radě firmy. Předsedou dozorčí rady se nově stal poslanec ODS Radim Jirout, místopředsedy jsou náměstek ministra financí Roman Binder a Milan Wagner, který byl členem rady za zaměstnance už od začátku roku, oznámil ČEZ

Valná hromada ČEZ z funkce odvolala k 31. srpnu Vladimíra Černého, Vladimíra Kohouta a Františka Vágnera. Jana Vaněčka odvolává s okamžitou platností. Zdeňkovi Černému skončilo funkční období v úterý 28. června. Karlu Tyllovi skončilo funkční období již 23. června. Funkční období končí také předsedovi dozorčí rady ČEZ Otakaru Horovi.

Dalšími novými členy dozorčí rady valná hromada zvolila dřívějšího šéfa jihomoravské ODS Jiřího Kadrnku, Víta Doležálka za KDU-ČSL a poradkyni ministra průmyslu a obchodu Evu Hanákovou, kterou nominovali Starostové a nezávislí.

Do dozorčí rady se nakonec nedostal například hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), kterého navrhlo ministerstvo financí. Nominaci Půty kvůli neskončenému trestnímu stíhání odmítal poslanecký klub Pirátů. Piráti v pondělí také kritizovali, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) odmítl do rady na návrh Pirátů nominovat senátora Lukáše Wagenknechta i protikorupčního experta Janusze Konieczného. Piráti to považují za porušení koaliční dohody a požadovali jednání vládních stran.

TOP 09 dříve navrhla finančníka a investora Radovana Vávru, který v minulosti stál v čele Komerční banky či Union banky, z jeho příspěvku na twitteru ale vyplývalo, že se členem dozorčí rady nestal kvůli zdravotním problémům.

Dozorčí rada ČEZ mimo jiné volí a odvolává členy představenstva firmy. Stát v ní zastupuje osm lidí, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Předsedou rady dosud byl Hora. Majoritním vlastníkem ČEZ je stát prostřednictvím ministerstva financí, vlastní 70 procent akcií. O změnách v dozorčí radě rozhodují akcionáři na valné hromadě společnosti, které vesměs končí podle přání ministerstva financí.

S činností v dozorčí radě jsou spojeny finanční odměny a další benefity. Za loňský rok si na nich 12 členů rozdělilo 15 milionů korun. Největší díl získal předseda dozorčí rady Hora. Na odměnách a benefitech loni vydělal téměř 2,4 milionu korun. Řadoví členové získali většinou kolem 1,3 milionu korun, pokud to nebyli státní zaměstnanci, kteří podle služebního nemají nárok na benefity.

Čistý zisk skupiny ČEZ loni byl 9,9 miliardy korun, meziročně o 81 procent více. Po očištění o mimořádné vlivy zisk naopak klesl meziročně o tři procenta na 22,3 miliardy korun.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah