Velký miliardářský rozchod. Zakladatelé Avastu opouští Šlemra, family office R2G se rozštěpí

Oldřich Šlemr

Oldřich Šlemr Zdroj: Foto Michael Tomeš

Ondřej Souček

Jedna z nejstarších tuzemských rodinných kanceláří se rozdělila mezi své rozcházející se obchodní partnery. Trio podnikatelských matadorů, které pojí na české poměry mimořádně pozitivní reputace, už nedokázalo sladit strategii pro nové investice. V dosavadních projektech chtějí zatím působit společně, do budoucna ale změny vlastnických struktur nevylučují.

Family office R2G, jež se zabývá kompletní správou rodinného majetku, bude nadále sloužit pouze rodině Šlemrových. Duo spoluzakladatelů společnosti Avast Eduard Kučera a Pavel Baudiš naopak převzali pětici bývalých vrcholových manažerů R2G a s sebou si berou i jejich investiční agendu.

Bývalý šéf investic R2G Jakub Dyba změnu působiště pro e15 potvrdil, vyjadřovat se k rozdělení ale nechtěl. Michal Šlemr, který je synem bývalého spolumajitele České gumárenské společnosti Oldřicha Šlemra a nově předsedou představenstva R2G, rozchod a personální přesuny vysvětlil „odlišným přístupem k investicím“. 

Šlemr už investice vyhledávat nechce

Baudiš a Kučera chtějí pokračovat v přímých investicích do minoritních podílů globálně významných firem s českými kořeny. Šlemrovi už ale nové přímé investice nevyhledávají.

„Vzhledem k nižší potřebě vlastních investic už nedávalo smysl, abychom nadále drželi tým investičních profesionálů,“ řekl pro e15 Šlemr mladší s tím, že rozchod nebyl nikterak dramatický. „Na naší straně došlo ke změně strategického uvažování, a tím pádem už naše investiční vize nebyly slučitelné,“ dodal bez dalšího vysvětlování. Nově se family office rodiny Šlemrových zaměří na pasivní investování prostřednictvím fondů nebo akcií, případně správu současných aktiv.

Rozhodnutí k tomuto kroku zrálo už několik měsíců a následně se dovršilo příznačně v době, kdy R2G dokončila nejtěžší část rozsáhlé a finančně nákladné rekonstrukce hotelu InterContinental, jenž nově ponese jméno Fairmont Golden Prague. Celá rekonstrukce včetně akvizice hotelu vyšla minimálně na deset miliard korun.

S Dybou, který před R2G působil v poradenské firmě Genesia, bude Baudišovi a Kučerovi poskytovat správcovské služby také Michal Smrek, Damian Beaven, Alena Naatz a Aleš Zídek – všichni bývalí partneři právní kanceláře White & Case. Nově jejich služby zaštítí family office s názvem FiveSquare. Naopak Marek Škréta spolu s Michalem Šlemrem, Daliborem Techlovským a Věrou Bechyňovou zůstávají v rodinné kanceláři R2G.

Žádné podílové změny zatím nejsou na stole

V dosavadních investicích, jako je například Zásilkovna nebo Rohlík, se nic nemění. „Nadále spolu zůstáváme v projektech, které dlouhodobě rozvíjíme. Jediná změna je v tom, jak nahlížíme na nové investice,“ řekl Šlemr mladší. Zatímco v hotelu Fairmont Golden Prague má tandem Baudiš-Kučera nadpoloviční podíl, ve výrobci netkaných textilií PFNonwovens (PFN) vlastní největší podíl rodina Šlemrových. V tuto chvíli podle Šlemra obě rodinné kanceláře postupují ve vzájemném souladu, a to u všech spoluvlastněných firem. Do budoucna však podle něho změny u jednotlivých podílů vyloučené nejsou.

Family office má kromě investic i celou řadu dalších úkolů. Kromě jiného jde například o správu hotovosti i nemovitostí, ale i osobní asistence v právních věcech. Součástí R2G je také společnost R2G Art Foundation, která spravuje Šlemrovu sbírku uměleckých děl. Pro ni Šlemr postavil galerii na Malé Straně.

Family Office

Co to je?

◼ Platforma, která profesionálně spravuje majetek rodiny. Může jít také o více rodin. Kromě účetnictví, právních služeb, správy filantropických aktivit, investic do vzdělávání dětí a dalších více servisních služeb se často stará také o dynamičtější investice typu nákup firem.

◼ Family office nespravuje cizí majetek, proto nepodléhá regulaci úřadů jako jiné na finančním trhu působící instituce typu investičních fondů, fondů soukromého kapitálu a dalších.

Pro koho se hodí?

◼ Budovat kompletní vlastní single family office se vyplatí klientům s majetkem přesahujícím vyšší jednotky miliard korun, ideálně se jměním větším než 10 miliard korun. 

Vzorové portfolio

◼ Typické portfolio family office má převahu dlouhodobých růstových aktiv. 

◼ Veřejně obchodované nebo private equity akcie reprezentují více než polovinu portfolia. Reálná aktiva jako například nemovitosti dalších 15 procent, hedgeové fondy sloužící zejména k diverzifikaci potom zaujímají dalších 10 až 15 procent a podíl dluhopisů se pohybuje kolem 10 procent. Složení se mění v čase i podle vývoje ekonomického cyklu. Odlišnosti lze pozorovat i na základě velikosti family office.

Když R2G v roce 2016 vznikla, patřila k prvním rodinným kancelářím v Česku. Dnes jsou tyto služby mezi podnikateli mnohem rozšířenější. Z miliardářů je využívá například trio BPD, tedy byznysmeni Vasil Bobela, Petr Pudil a Jan Dobrovský, druhý bývalý spolumajitel České gumárenské společnosti Tomáš Němec nebo třeba bývalý partner Penty Martin Kúšik.