Větrná elektřina z moře roste, za pololetí se připojilo na 600 elektráren | E15.cz

Větrná elektřina z moře roste, za pololetí se připojilo na 600 elektráren

Německá větrná farma Alpha Ventus v Severním moři
Německá větrná farma Alpha Ventus v Severním moři
• 
ZDROJ: Alpha Ventus

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mořské větrné elektrárny v Evropě zažívají nebývalý rok. V prvním pololetí se jich připojilo k síti 584 s celkovým výkonem 2,34 gigawattu. To je o polovinu více než za celý loňský rok. Ve výstavbě je dalších patnáct větrných farem, které po dokončení budou mít výkon 4,27 gigawattu, tvrdí v pololetní zprávě Evropská asociace pro větrnou energii.

Nejvíce turbín letos připojilo k síti Německo, v jehož pobřežních vodách investoři vybudovali 406 elektráren. Britové, kteří zatím vedou světový žebříček provozovaných mořských větrných parků, letos přidali 140 turbín. Necelou čtyřicítku vrtulí roztočilo Nizozemsko. Nyní je v Evropě připojeno do sítě tři tisíce větrných turbín s celkovým výkonem přes 10 gigawattů.

Němci na rozvoj mořských větrných parků hodně sázejí. Do roku 2020 by podle vládních plánů měly dodávat elektřinu do sítě turbíny s výkonem 6,5 gigawattu. O deset let později by se tento výkon měl zvednout na 15 gigawattů. Investorům nahrává rozvoj technologií. Letos instalované turbíny měly s průměrným výkonem 4,2 megawattu o 20 procent větší výrobní kapacitu než loňské elektrárny. Novinky navíc prodlužují dobu, po kterou mohou větrné elektrárny během roku vyrábět.

Siemens vyrábí přes polovinu letošní instalované kapacity

Nejúspěšnějším výrobcem turbín je zatím letos Siemens. V prvním pololetí jeho výrobky tvořily 57 procent celkové námořní instalované kapacity. O zbytek se podělily španělsko-francouzský Adwen, dánský MHI Vestas a německý Senvion. V příštích letech bude rozvoji mořských větrných parků dominovat podle odhadů Mezinárodní agentury pro energii Evropa s Čínou v zádech. V červenci se probudily i Spojené státy. Společnost Deepwater Wind začala budovat u břehů státu Rhode Island základy pro první mořský větrný park v USA. Elektrárna s výkonem 30 megawattů by měla začít vyrábět příští rok.

Investoři v USA zatím oznámili projekty s celkovým výkonem 4,9 gigawattů. Nicméně řada z nich čelí technickým a administrativním problémům. Spojené státy mají navíc podle odhadů vládní Energetické informační agentury mnohem lepší podmínky pro rozvoj pevninských elektráren. Mořské turbíny se potýkají s vysokými náklady. Cena za watt výkonu je zhruba čtyřikrát vyšší než u pevninských elektráren.

Přírůstek výkonu mořských větrných elektráren v Evropě Autor: E15

Náklady na údržbu jsou po přepočtu na vyrobenou elektřinu přibližně sedmkrát vyšší. Řada expertů na obnovitelné zdroje ovšem předpovídá, že investiční a provozní náklady mořských farem půjdou dolů. Ve Velké Británii by tak cena větrné elektřiny z moře mohla zlevnit do roku 2020 o 39 procent. Plně konkurenceschopná bez dotací má být kolem roku 2030.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah