Výroba elektromobilů na vodík se vzdaluje. Brzdí jí drahá platina

Honda vyvinula ekologický vůz FCX Clarity, který je poháněm elektromotorem. Elektřina pro pohon je vyráběna ve speciálním článku, kde probíhá reakce vodíku a kyslíku.

Honda vyvinula ekologický vůz FCX Clarity, který je poháněm elektromotorem. Elektřina pro pohon je vyráběna ve speciálním článku, kde probíhá reakce vodíku a kyslíku. Zdroj: Profimedia.cz

Vidina aut na vodík, která si z něj budou v palivovém článku přímo vyrábět elektřinu, se vzdaluje. Přitom právě o vodíkových autech s palivovým článkem se hovoří jako o alternativě ke klasickým elektromobilům. Masové rozšíření této technologie brání její vysoká cena. Šancí pro nástup palivových článků je pouze to, že se najde způsob, jak se při jejich konstrukci obejít bez drahé platiny.

Systém palivového článku pro novou generaci vodíkových aut stojí podle výpočtu poradenské společnosti Roland Berger 45 tisíc eur na jedno auto. Zhruba 45 procent nákladů tvoří membránové elektrody, jejichž nejdražší surovinou je právě platina. To jsou čísla při předpokládané výrobě třech tisíc aut za rok.

Nicméně i kdyby se výroba zvedla stonásobně, pořád by drahá platina tvořila 70 procent nákladů na elektrody. Díky úsporám z masové výroby by náklady na elektrody klesly na zhruba 2500 eur na auto. Analytici Roland Berger odhadují, že kdyby se povedlo snížit množství používané platiny ze 40 na 15 gramů na auto, mohla by cena elektrod spadnout až na 1000 eur.
Elektrody jsou přitom základní součástí palivového článku. Do něj vstupuje vodík a kyslík a při vzájemné reakci vytvoří vodu a elektřinu. Tu odvádějí právě platinové elektrody.

Vyplatí se výroba ve velkém

Analytici Roland Berger si pohráli také s alternativním scénářem, kdy by automobilky v příštím desetiletí přece jen začaly palivovým článkům více věřit. Jejich celosvětová produkce by se vyšplhala na pět milionů kusů. V tomto případě by celkové náklady na celý system palivového článku, včetně nádrže a dalších komponent, mohl klesnout o 80 procent na 9 tisíc eur na auto.

Ani toto zlevnění by však tomuto způsobu pohonu neotevřelo dveře pro větší použití. Vodík a palivový článek by zůstaly okrajovým produktem.

Platina by zdražila

Prognózy navíc komplikuje skutečnost, že větší rozšíření palivových článků by zvýšilo celosvětovou poptávku po platině, která by pak zdražila.

A tak potenciál bezemisních aut by mohla vodíková auta s palivovým článkem využít pouze po průlomovém řešení ve výrobě systémů nezávislých na platině, tvrdí Roland Berger. Proto lze očekávat, že v nejbližší budoucnosti budou hrát hlavní roli v oblasti bezemisní mobility elektromobily založené na bateriích a hybridní vozy.