Výroba příměsí do bionafty byla v Česku nejnižší za šest let | E15.cz

Výroba příměsí do bionafty byla v Česku nejnižší za šest let

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK

V Česku se loni vyrobilo zhruba 168 tisíc tun takzvaných methylesterů mastných kyselin (FAME), které se využívají jako bionafta nebo biosložka do směsné motorové nafty. Vyplývá to ze statistik, které ČTK poskytlo ministerstvo průmyslu (MPO). Výroba je tak nejnižší od roku 2009, kdy činila necelých 155 tisíc tun. Proti roku 2014, kdy byla výroba naopak rekordní, poklesla meziroční produkce o 23,5 procenta.

Podle výkonného ředitele Sdružení pro výrobu bionafty Petra Jeviče může za pokles mimo jiné vyšší kvalita bionafty. Distributoři pohonných hmot mají povinnost snižovat emise skleníkových plynů, k dosažení cíle jim stačí méně biosložky. „Výrobci čím dál tím víc tlačí na to, aby biopaliva měla odpovídající úsporu skleníkových plynů. Bionafty je tím pádem potřeba míň,“ řekl Jevič.

Pokles cen ropy podle něj výraznější roli nehrál. Upozornil také, že poprvé v historii překonal tuzemskou výrobu objem FAME, který byl do Česka dovezen. Šlo o téměř 176 tisíc tun, meziroční nárůst byl téměř poloviční. Podle Jeviče to bylo způsobeno zejména tím, že kapacity českých výrobců bionafty nestačí, případně nesplňují určité požadavky na kvalitu.

Jevič podotkl, že kvůli nízké výrobě je ohrožen cíl zajistit desetiprocentní energetický podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě v dopravě v roce 2020, který Česku v roce 2008 stanovila Evropská unie. „Vývoj se mi nelíbí,“ dodal. Podle dat MPO loni klesla i celková domácí spotřeba, a to o necelých osm procent na 277 tisíc tun.

V dopravě se dá používat také vysokoprocentní směs bioetanolu s benzinem. Objem výroby bioetanolu loni podle dat v ČR stagnoval a činil zhruba 104 tisíc tun. Meziročně se nezměnil ani objem dovozu (asi 37 tisíc tun) a celková spotřeba (přibližně 120 tisíc tun).

Výroba FAME v Česku v posledních letech (v tunách):

Výroba FAME v Česku v posledních letech (v tunách): Autor: ctk

Biopaliva a jejich státní podpora jsou dlouhodobě terčem politické diskuze. Ministerstvo zemědělství loni dohodlo v Bruselu pokračování jeho podpory, zákonem se ale u některých vysokoprocentních biopaliv zavedla spotřební daň. Současně se zpřísnily podmínky pro přimíchávání biosložek do běžných pohonných hmot. Předchozí podpora skončila k polovině loňského roku.

Zákon kritizovala opozice, zejména předseda TOP 09 Miroslav Kalousek tvrdil, že podpora pomůže hlavně skupině Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO), která je dominantním domácím producentem biopaliv. Stát od roku 2009 do loňského pololetí podpořil biopaliva snížením daně o 8,53 miliardy korun.

V ČR se také povinně přimíchávají biosložky do pohonných hmot. V motorovém benzinu je povinně 4,1 procenta bioethanolu a v motorové naftě šest procent bionafty.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.