Zdanění fotovoltaiky platí. Ústavní soud stížnost zamítl | E15.cz

Zdanění fotovoltaiky platí. Ústavní soud stížnost zamítl

fotovoltaika
fotovoltaika
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zdanění fotovoltaiky zůstává v platnosti. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení sporných paragrafů. Šestadvacetiprocentní zdanění výnosů solárních elektráren kritizovali investoři, kteří kvůli zákonným změnám přišli o značné zisky. Peníze chtějí od státu získat zpět, opakovaně kvůli tomu hrozili arbitrážemi. Podle nálezu zvolená forma zdanění neodporuje ústavním zásadám a nelze ji hodnotit bez ohledu na ekonomickou situaci státu.

Ústavní soud dospěl k závěru, že zákonodárci mají při zachování poskytnutých garancí právo omezit státní podporu výroby energie ze slunečního záření, pokud se výrazně změní situace. Po solárním boomu k tomu prý měli relevantní důvody. Veřejný zájem na ceně energie podle ÚS převážil nad zájmy dotčených investorů a jejich očekáváním plynoucím z dříve nastavených podmínek.

„Princip právní jistoty nelze ztotožnit s požadavkem na absolutní neměnnost právní úpravy; ta podléhá mimo jiné sociálně ekonomickým změnám a nárokům kladeným na stabilitu státního rozpočtu,“ uvedl vedoucí analytického odboru ÚS Ivo Pospíšil.

Ústavní soudci ale zároveň zdůraznili, že s ohledem na individuální rozměry každého případu nemohou vyloučit svůj zásah po eventuálních stížnostech jednotlivých investorů, pro které má sporná právní úprava „rdousící efekt“. Naději na úspěch by teoreticky měli například malovýrobci, kteří provoz elektráren financovali z bankovních úvěrů a jsou zatíženi platbou vysokých úroků.

„ÚS přímo připustil možnost, že v konkrétním případě by mohl rozhodnout ve prospěch provozovatele elektrárny. Do jisté míry tedy dává návod, jak mají investoři postupovat. Nežalovat zrušení zákona, ale uplatnit své konkrétní nároky vyplývající z garancí,“ uvedl Michal Hrnčíř, z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

Čtěte také:

Solární daň prý prodloužila garantovanou návratnost investic

Fotovoltaika opět zdraží elektřinu

Podle senátorského návrhu sporné zákony zasáhly do majetkových práv investorů a jejich práva na svobodu podnikání. Senátorům vadilo také to, že sněmovna změny přijala ve stavu legislativní nouze. Dále upozorňovali na zpětnou účinnost norem, která podle nich neodpovídá základním náležitostem demokratického a právního státu. Senátoři upozorňovali na retroaktivitu, tedy zpětnou účinnost sporných norem, která podle nich neodpovídá základním náležitostem demokratického a právního státu.

Počet solárních elektráren předloni kvůli vysoké výkupní ceně zelené elektřiny výrazně vzrostl. V důsledku toho hrozilo zdražení elektřiny o více než deset procent. Aby vláda zdražení zabránila, zavedla spornou sérii opatření.

Investorům ale změna dříve nastavených parametrů způsobila závažné komplikace, a to například kvůli tomu, že uzavírali úvěry s ohledem na osvobození od daně z příjmu a garantovanou výši výkupní ceny. Po změně podmínek už investice pro řadu z nich není zisková. Mnozí investoři své elektrárny po zásahu státu raději prodali. Nové normy ale splnily cíl státu a zastavily předchozí boom solárních elektráren.

Solární investoři připravují mezinárodní arbitráž

Nejvíce solárními investory kritizované opatření je 26procentní odvod z výkupní ceny a 28procentní srážka ze zeleného bonusu, tedy v podstatě zdanění elektřiny ze slunečních elektráren. Novela také zpětně prohlásila bezplatné emisní povolenky pro provozovatele elektráren za dar, a tím je včlenila do režimu darovací daně. Třetím problémem je zrušení daňových prázdnin. Před přijetím napadené novely zákona o dani z příjmu byly příjmy z výroby energie z obnovitelných zdrojů osvobozeny od daní na pět let.

Solární investoři na výrok Ústavního soudu netrpělivě čekali. Jelikož rozhodl v jejich neprospěch, zvažují, že se obrátí také na evropské soudy, případně zahájí mezinárodní arbitráže. Sdružení provozovatelů solárních elektráren International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC) už kvůli tomu zahájilo přípravy.

solární elektrárna Autor: Karolina Hnilickova, Sedmicka

Solární daň vede Česko do energetického skanzenu, míní kritici

„Zpětný zásah do stability právního prostředí, narušení garance návratnosti investic a rovnosti před zákonem může vybudovat nebezpečný precedent, který pak bude moci některá příští vláda zneužít u jakéhokoliv podnikatelského sektoru nebo finančního produktu pro občany. Bez ohledu na to, že rozhodnutí Ústavního soudu vzniklo v kontextu solární energetiky,“ uvedl předseda Aliance pro energetickou soběstačnost Pavel Šich.

Stabilní prostředí by podle členů aliance zajistilo čisté energetice růst, pomocí kterého by se snížila závislost na fosilních palivech, zlepšila čistota ovzduší a výhledově také snížila cena drahé elektřiny. „Solární daň nás vede do energetického skanzenu,“ uvedl Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Situaci fotovoltaiky ještě dále zkomplikovalo nedávné přijetí nového zákona o podporovaných zdrojích energie. Zastánci zelené energie jej taktéž kritizují, ale jeho zrušení by teoreticky mohli dosáhnout jen novou ústavní stížností.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah