Ranní check: Dceřinka obviněné firmy v boji o železniční tendr, v Evropě sílí ruské sabotáže

Dobré ráno! Je 145. den roku, svátek mají Jana a Vanesa. V tento den v roce 1883 byl po čtrnácti letech prací v New Yorku otevřen veřejnosti Brooklynský most. 

Podívejte se na přehled nejdůležitějších zpráv uplynulých hodin.

✅ Vrcholí boj o železniční tendr za 12 miliard. Vyhrát ho chce dceřinka firmy obviněné v armádní kauze

Společnost TTC Marconi podala v konsorciu s francouzským gigantem Alstom a se španělskou firmou Cobra Intalaciones y Servicios nabídku ve veřejné zakázce Správy železnic na nový evropský vlakový zabezpečovač na trase do Drážďan. Stoprocentní vlastník TTC Marconi, společnost TTC Telekomunikace, byl přitom loni na podzim obviněn kvůli zakázkám české armády na servis sítě, přes niž komunikují vojáci. Správa železnic zkoumá, zda provázanost obou firem může mít na obří železniční tendr vliv.

✅ Sabotáží v Evropě přibývá. Rusko se zřejmě snaží škodit, ale nechce vyvolat otevřený konflikt

Evropské země stále častěji čelí útokům na různou infrastrukturu a mají podezření, že za nimi stojí Rusko. Protože však nemívají jednoznačné důkazy, je pro ně obtížné označit viníka. Mnohé vlády se zřejmě také bojí i další eskalace napětí v regionu, pokud by jasně ukázaly na Moskvu. Kreml však podle některých expertů už možná považuje válku s Evropou za zahájenou, i když zatím v omezeném měřítku.

Pusťte si rozhovor s kandidátem do europarlamentu Alexandrem Vondrou v pořadu FLOW:

Video placeholde
Rozhovor pro FLOW s Alexandrem Vondrou: Nesmíme dovolit průtrž mračen migrantů. Naučme se s tím pracovat, říká Vondra • e15

✅ Zetor Tractors propouští více než polovinu zaměstnanců. Důvodem jsou změny ve výrobě

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu ze současných 300 zaměstnanců. Jako důvod hromadného propouštění firma v tiskové zprávě uvedla změny ve výrobě. Zetor loni na podzim oznámil, že v Brně ukončí výrobu vlastních motorů a převodovek, zůstane vývoj, marketing, obchod a sestavování traktorů pro Evropu a USA. Změna výroby je naplánovaná od roku 2025.

Doporučujeme: 

✅ Politická sebevražda britského premiéra? Sunak ve skutečnosti nemá co ztratit

Šok. Fraška. Příšerný nápad. I těmito výrazy komentují britští politici a novináři překvapivé rozhodnutí premiéra Spojeného království Rishiho Sunaka uspořádat parlamentní volby v ostrovní zemi už 4. července. Na základě tamních zvyklostí totiž ministerský předseda mohl s tímto krokem klidně vyčkat až do ledna příštího roku. Vyrazit do volebního boje v době, kdy jeho konzervativci ztrácejí v průzkumech na opoziční labouristy více než dvacet procentních bodů proto vypadá jako pokus o politickou sebevraždu. Sunak však tímto posledním zoufalým výpadem v podstatě nemá moc co ztratit.

Stane se dnes:

  • Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu pokračovat v soudním řízení proti firmě ČEZ v Rusku, uvedl ČEZ. Spor firem řeší mezinárodní arbitráž.
  • Začíná mezinárodní vojenská pouť do Lurd, které se zúčastní téměř stovka vojáků, občanských zaměstnanců Ozbrojených sil České republiky, jejich rodinných příslušníků a studentů vojenských škol. Zúčastní se i ministryně obrany Jana Černochová. 
  • Soud projednává kauzu zmanipulovaných zakázek Technické správy komunikací hlavního města Prahy. Obžalobě čelí 16 lidí a čtyři firmy.
  • V Jaderné elektrárně Dukovany by podle plánu měla začít odstávka druhého bloku spojená s výměnou části paliva.
  • Ruský prezident Vladimir Putin má v Minsku jednat se svým běloruským spojencem Alexandrem Lukašenkem.