Amsterdam nařídí stavět ze dřeva. Od roku 2025 má obnovitelné materiály použít pětina novostaveb

Projekt francouzské architektky Liny Ghotmeh, který čeká na realizaci kvůli nedostatku dřeva.

Projekt francouzské architektky Liny Ghotmeh, který čeká na realizaci kvůli nedostatku dřeva. Zdroj: Lina Ghotmeh - Architecture

Bytové domy vyrostou ve francouzském Angers.
Autorka pojala projekt jako manifest naléhavé situace, ve kterém se nachází životní prostředí. Upozorňuje jím na nutnost častějšího využívání obnovitelných zdrojů ve stavebnictví.
3
Fotogalerie

Amsterdam vydal nařízení, podle kterého bude od roku 2025 vyžadovat, aby nejméně dvacet procent všech nově postavených bytových projektů v nizozemské metropoli bylo ze dřeva nebo jiného biologického materiálu. Město tak udělalo další krok ke klimatické neutralitě, které by chtělo docílit do roku 2050.

Dohodu o dřevostavbách nazvanou Green Deal Timber Construction podepsalo všech 32 municipalit metropolitního regionu na konferenci MRA Sustainability Summit 2021. Vedle dřeva je možné použít i další přírodní materiály jako korek nebo konopí. Město chce nařízením dosáhnout především snížení závislosti na oceli a betonu, jejichž produkce zatěžuje životní prostředí velkým množstvím oxidu uhličitého.

„Zatímco výstavba z betonu a oceli spotřebovává spoustu energie a způsobuje emise CO2, využití dřeva jako ekologičtějšího stavebního materiálu vede k jejich výraznému snížení. Navíc přináší řadu ekonomických výhod. Výstavba z lehkých prefabrikovaných dřevěných modulů minimalizuje dopravu, zkracuje dobu realizace a snižuje náklady spojené s výstavbou přímo na staveništi. To vše znamená, že dřevo je i z ekonomického hlediska zcela konkurenceschopné jiným stavebním materiálům,“ komentoval to pro web tzb-info.cz jednatel devolepera UBM Development Czechia Helmut Berghöfer.

Aby stavba mohla být jako dřevostavba kvalifikována, v případě rodinného domu musí obsahovat minimálně osmdesát procent dřeva nebo biologických materiálů. U vícepodlažních budov se požadovaný podíl snižuje k padesáti procentům. Amsterdam Institute of Advanced Metropolitan Solutions si od implementace dohody slibuje snížení emisí ve městě až o 220 tisíc tun ročně.

Česká legislativa podobná pravidla pro dřevostavby nestanovuje jako povinná. „U nás takový předpis vytvořený také máme, ale není povinný, tudíž ho nikdo nezná a nedodržuje,“ řekl v rozhovoru pro deník E15 architekt Jakub Cígler. Podle jeho názoru jsou české normy z velké části zastaralé, jejich změny trvají dlouho a na udržitelnost nekladou téměř žádný důraz.

K podobnému legislativnímu kroku jako nizozemské hlavní město v minulosti přistoupilo již několik evropských zemí. Francouzský parlament přijal v minulém roce zákon o udržitelnosti, který u všech nových veřejných staveb požaduje nejméně poloviční podíl přírodních materiálů. V platnost vstoupí do konce tohoto roku a ovlivní všechny státem financované veřejné budovy.

Nový francouzský zákon již vyvolal reakci na trhu stavebních materiálů. Od začátku tohoto roku došlo v důsledku nedostatku dřeva na tamním trhu ke zdražení o téměř padesát procent. Přestože je Francie jedna z lesnatějších zemí Evropy, kde více než třicet procent půdy je pokryto lesy, dřevařský průmysl není dostatečně rozvinutý. Francie tak vyváží nezpracované dřevo do USA nebo Číny a vzniká tak nedostatek na domácím trhu.

Green Deal pro Evropu. Co to je a jak má předcházet zhoršování životního prostředí? Podívejte se na video.

Video placeholde
Green deal pro Evropu. Co to je a jak má pomoci od zhoršování životního prostředí? • Videohub