Češi dají za byt sto platů, na bydlení vydělávají nejdéle za pět let | E15.cz

Češi dají za byt sto platů, na bydlení vydělávají nejdéle za pět let

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

Daniel NovákJaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ceny bytů se začaly prudce vzdalovat možnostem českých domácností. Na sklonku loňského roku zaplatili lidé za byt v průměru kolem stonásobku měsíčního platového standardu, vyšel je tak nejdráže za uplynulých pět let.

Ačkoli výplatnice na cenový boom nestačí, poptávka stále roste. Tolik nových bytů jako loni se v Praze neprodávalo ani před krizí. Poptávku živí laciné hypotéky, jejich splátky totiž z měsíčního příjmu Čechů uzmou zhruba o pětinu méně než na počátku dekády. I zde se ale situace obrací.

Největší horko je na realitním trhu metropole. „Poptávka po bytech v Praze je v současnosti velmi vysoká. Ty nejzajímavější nemovitosti z nabídky bývají prodány obvykle do několika dnů,“ uvedl Jan Zachystal, makléř realitní kanceláře Re/Max Alfa. Před několika lety bylo k prodeji potřeba uskutečnit až deset prohlídek. Teď stačí sotva polovina.

Cena za byt Autor: Repro E15

Zatímco si Češi v průměrné mzdě loni podle odhadů ČNB v únorové Zprávě o inflaci přilepšili o 3,5 procenta, prodejci přihodili k cenám takřka dvojnásobek. „I když situace nedosahuje takových rozměrů jako před rokem 2007, byty se stávají ve srovnání s příjmy obyvatel méně dostupnými,“ říká analytik Consequ Martin Lobotka. „Další výrazné zrychlení růstu cen nemovitostí by už bylo varovným signálem,“ dodává hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Historicky nejdražší byly v Česku byty oproti příjmům na jaře roku 2008, tehdy za ně zájemci o bydlení platili 134násobek mzdového průměru v zemi. Nejvstřícnější byl realitní trh naopak v zimě 2013, průměrný byt tehdy vyšel na 94 měsíčních výplat.

Re/Max vyrostl o čtvrtinu
Cvrkot na realitním trhu se odráží i ve výsledcích. Zprostředkovatelská síť Re/Max loni zvýšila tržby o 26 procent na 543 milionů korun. „Poslední rok byl v mnoha ohledech mimořádný. Nicméně tak vysoký růst obratu je v rámci českého trhu raritou,“ sdělil David Krajný, prezident Re/ /Maxu pro Česko a Slovensko.

Růst cen bytů prozatím zájemcům o bydlení kompenzovaly klesající úroky z hypoték. „Obrat trendu je však při rostoucích cenách nemovitostí do budoucna pro dlužníky rizikem,“ dodává Lobotka. Úroky jsou o více než polovinu nižší než před pěti lety, tempu zdražování bytů však přestávají stačit. Zatímco loni v létě činila hypoteční splátka 76 procent průměrné měsíční mzdy v ekonomice, koncem roku už to bylo 78 procent.

Tržní ceny novostaveb podle posledních dat statistického úřadu rostly loni v létě a na podzim nejrychleji od roku 2009. Nové byty dva kvartály po sobě zdražily zhruba o 5,5 procenta. Podobně rostou v celém Česku také smluvní ceny staršího bydlení.