Číňané, kteří nepostavili v Polsku dálnici, teď chtějí stavět elektrárnu | E15.cz

Číňané, kteří nepostavili v Polsku dálnici, teď chtějí stavět elektrárnu

Pro vyšší výkon. Odstraněním turbín pokračovala
včera osmým dnem odstávka čtvrtého výrobního bloku
Jaderné elektrárny Dukovany spojená s modernizací,
která zvýší výkon bloku na 500 megawattů. Na pozemcích
v sousedství elektrárny rovněž začal geologický průzkum.
Odborníci ověřují vhodnost podloží pro stavbu pátého bloku,
který by se měl začít budovat po dostavbě Temelína.
Pro vyšší výkon. Odstraněním turbín pokračovala včera osmým dnem odstávka čtvrtého výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany spojená s modernizací, která zvýší výkon bloku na 500 megawattů. Na pozemcích v sousedství elektrárny rovněž začal geologický průzkum. Odborníci ověřují vhodnost podloží pro stavbu pátého bloku, který by se měl začít budovat po dostavbě Temelína.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínská firma Covec, která letos na jaře kvůli opožděním dostala vyhazov ze stavby dálnice v Polsku, se v této zemi uchází o zakázku na výstavbu elektrárenského bloku. Konkurenci může porazit díky nízké ceně jako v případě státní zakázky na výstavbu dvou dálničních úseků.

Jedna z největších elektrárenských společností v Polsku, Enea, hledá firmu, jež postaví blok o výkonu 1000 megawattů v černouhelné elektrárně Kozienice. Podle dnešního vydání listu Dzienniku-Gazety Prawna mají o zakázku v hodnotě asi 5,5 miliardy zlotých (31,3 miliardy korun) zájem tři společnosti. Kromě firmy Covec to je francouzská Alstom Power a japonská Hitachi.

Covec v Polsku předloni vyhrál tendr na výstavbu dvou úseků dálnice, jež má spojit Lodž s Varšavou. Podal nabídku o několik desítek procent nižší než konkurence, nicméně stavba nabírala zpoždění a letos na jaře se na několik týdnů zastavila, protože Covec neplatil polským subdodavatelům. Čínská firma dostala výpověď a polské ředitelství silnic a dálnic muselo narychlo hledat nové firmy, jež dokončí rozestavěné úseky, klíčové pro plynulou dopravu autem během fotbalového mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012.

Pokud Covec přijde i v případě výstavby nového bloku v elektrárně v Kozienicích s nejnižší cenou, má obrovskou šanci zakázku získat. Polské zákony neumožňují společnosti Enea vyloučit z výběrového řízení zájemce ani tehdy, pokud existuje podezření z dumpingu, uvedl Dziennik-Gazeta Prawna.

Alstom a Hitachi se zase potýkají s opožděními a s technickými problémy při realizaci stávajících zakázek kvůli kotlům ze oceli označované jako T24, u které se ukázalo, že praská. Kvůli tomu například ČEZ bude moci zprovoznit nový blok elektrárny v Ledvicích později, než plánoval. Vedení polské elektrárenské společnosti Enea proto v kritériích pro zakázku na výstavbu nového bloku v elektrárně v Kozienicích vyloučilo používání problematického typu oceli.

Kozienice jsou největší černouhelnou elektrárnou v Polsku. Její součástí je deset bloků, má jedenáctiprocentní podíl na výrobu elektrické energie na polském trhu. Smlouvu na stavbu nového bloku chce Enea podepsat v prvním čtvrtletí příštího roku, spustit ho plánuje v roce 2016.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK