Developer Reyal Urbis se může stát druhou největší obětí španělské krize

Park Guell s výhledem na Barcelonu

Park Guell s výhledem na Barcelonu Zdroj: CC BY 2.0: Lukasz Dzierzanowski

iza
Španělsko zažilo černý den: developer Reyal Urbis, jemuž láme vaz dluhové břemeno 3,6 miliardy eur, oznámil platební neschopnost a požádal o soudní ochranu před věřiteli. Jde o druhou největší insolvenci v tamní firemní historii po kolapsu realitního a stavebního kolosu Martinsa-Fadesa v roce 2009, kterého srazil do kolen dluh 7,3 miliard eur, připomíná agentura Bloomberg.

Osud Reyal Urbis má nyní v rukou soud, tato instance přichází ke slovu po krachu rozhovorů s věřiteli na téma restrukturalizace pohledávek. Partnery v debatě byly převážně velké banky jako Santander, BBVA či Bankia, z nichž poslední jmenovaná je rovněž v krizi. Lhůta pro nelezení řešení vyprší v sobotu.

Dotčený podnik spravuje řadu nemovitostí včetně velkých, dosud neobsazených stavebních ploch. Majetek byl v minulém roce ohodnocen na 4,2 miliard eur, v poměru k této sumě přesahuje zadlužení psychologickou hranici 60 procent. Vyhrocený problém je pak špatnou zprávou jako pro realitní branži, tak ekonomiku Španělska jako celek. Ceny domů a bytů se od roku 2007 propadly o 40 procent, země bojuje s recesí. V prosinci požádal Madrid Evropskou unii o finanční pomoc 40 miliard eur, vláda Mariana Rajoye mluví v této souvislosti vytrvale o injekci výhradně pro banky.

Management ohrožené společnosti, podotýká Reuters, přesto nehází ručník do ringu – provoz dál běží v souladu s domovským právem. Jasno mají zato investoři. Jejich odklon způsobil, že akcie Reaylu jsou v současnosti prakticky bezcenné. Jejich nominální hodnota se pohybuje kolem deseti eurocentů, což dává dohromady tržní hodnotu 36,2 milionu eur. Trh má stále v živé paměti balancování nad propastí z roku 2010, kdy se firma zachránila půjčkou ve výši 4,6 miliardy eur. „Po všech dosavadních pokusech o restrukturalizaci závazků ztratil podnik důvěru svých bank,“ říká teď Jose Fernandez Figares, hlavní analytik Link Securities. Za takzvaná zombie považují experti více než polovinu ze 67 tisíc španělských developerů, nad vodou je drží neochota půjčovatelů vykázat ztrátu. Konzultanti z R.R. de Acuna & Asociados vyčíslili už vloni v květnu, že kumulovaný dluh dosáhl 180 miliard eur.