Developeři a architekti se formují do nového sdružení. Chtějí jednodušší stavební legislativu | e15.cz

Developeři a architekti se formují do nového sdružení. Chtějí jednodušší stavební legislativu

sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Výstavba v celé republice a zejména pak v Praze kriticky zaostává, což vede k nedostupnosti bydlení. Tvrdí to nově vzniklé Sdružení pro architektu a rozvoj (SAR), které chce prosazovat jednodušší stavební legislativu a působit na veřejnost, aby byla více otevřená k moderní architektuře.  


Znovu nastartovat stavební ruch a podpořit kvalitní architekturu. Takový cíl si dalo ve středu vzniklé Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), které zaštiťují developeři, architekti i stavební právníci. Současným problémem je podle sdružení zejména zdlouhavé povolovací řízení staveb, které například u běžného bytu může trvat déle než deset let. To Českou republiku v mezinárodním srovnání řadí až na 127. příčku.

Problém délky povolovacích řízení bude podle sdružení navíc pokračovat i po novele stavebního zákona, která vešla v účinnost v lednu tohoto roku. To přiznává i ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), jež chce do konce volebního období přinést zcela nový stavební zákon.

„Naší snahou je, aby se úřadovalo rychleji a někde aby se nemuselo úřadovat vůbec. Naší ambicí je jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení čili méně byrokracie plus elektronizace,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Jako zásadní problém vidí velký počet dotčených zákonů a roztříštěnost jejich kompetencí.

Různé iniciativy se podle sdružení systémově staví proti všemu novému a kvůli přílišné regulaci vznikají jen zcela standardní stavby a nikoliv architektonická díla. Proti rozšíření výškových budov na území Prahy, zejména v Holešovicích a Libni, dříve vystoupil například Klub Za starou Prahu. Ten se ke zmíněným problémům však odmítl vyjádřit.  

Nedostatek nových staveb je znát zejména v Praze, kde se od roku 2010 povoluje zhruba 3,5 tisíce nových bytů ročně, přičemž potřeba je alespoň šest tisíc. V roce 2030 by tak mohlo chybět až 50 tisíc bytů. I kvůli tomu roste cena bydlení nejrychleji z celé Evropy. Počet hrubých ročních platů na pořízení průměrného bytu v Praze vzrostl na 12,3 roku, což je nejvíce ze všech hlavních měst okolních států.

Nedostupnost bydlení už jako problém vnímá téměř 84 procent lidí, vyplývá z průzkumu, který si SAR nechalo zpracovat u agentury Ipsos. Dotázaní však chtějí, aby se stavělo hlavně na brownfieldech a novou výstavbu nechtějí v blízkosti svého bydliště. „Pak by ale k rozvoji města dojít nikdy nemohlo, protože rozvoj bude vždy z pohledu obyvatel dost blízko jejich domů,“ upozorňuje Pintová Králová.



Autor: sou

Nejčtenější

Newslettery