Musíme více stavět, nabádá Babiš novou ministryni Dostálovou | E15.cz

Musíme více stavět, nabádá Babiš novou ministryni Dostálovou

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo připravovat nový stavební zákon, řešit dostupnost bydlení a pracovat na změně kompetenčního zákona. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO) při uvedení nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) do úřadu. Dostálová nechystá žádné personální změny, zavést by na ministerstvu chtěla novou sekci pro informační technologie.

Babiš řekl, že by z ministerstva pro místní rozvoj chtěl vytvořit nositele problematiky bydlení. "Staví se u nás málo bytů, je třeba se zamyslet nad tím, jak motivovat samosprávu, aby se více stavělo a bydlení bylo dostupnější," uvedl Babiš poté, co se na ministerstvu setkal s Dostálovou i její předchůdkyní Karlou Šlechtovou (za ANO), která je od minulé středy ministryní obrany.

Premiér označil za podstatnou také přípravu nového stavebního zákona, jehož tvorbu je nutné koordinovat s pracemi ministerstva dopravy na zákonu o liniových stavbách. "Intenzivně komunikujeme s ministerstvem dopravy o urychlení výstavby, abychom investice realizovali co nejrychleji," uvedla Dostálová.

Z ministerstva pro místní rozvoj by se podle nového kabinetu mělo stát ministerstvo veřejného investování, na úkor ministerstva kultury by mělo přijít o agendu cestovního ruchu.

Také sídlo ministerstva pro místní rozvoj by podle Babiše v budoucnu mohlo sloužit jiným účelům. "Už máme na to jasný projekt, jak se domluvíme a jakým účelům by mohla tahle budova potom lépe být využita než jako kanceláře," uvedl Babiš.

Dostálová označila transformaci ministerstva na resort pro veřejné financování za velmi žádoucí. Chce se také soustředit na revizi národních dotačních programů. "Předběžným odhadem jsou to desítky miliard, je třeba aby se nedublovaly a abychom se připravili na případné vysychání zdrojů z EU," řekla Dostálová.

Ministerstvo pro místní rozvoj by podle ní mělo být partnerem pro města a obce, ale zároveň být "koordinačním a metodickým" pracovištěm pro výstavbu a investice.

Transformace resortu se podle Dostálové odehraje v závislosti na rychlosti přijímání úprav příslušného předpisu. "Závisí to na změně kompetenčního zákona. Do měsíce, nejdéle do dvou si to pošleme mezi vládními kolegy, tak abychom ty změny nachystali, pak spustíme klasický legislativní proces," uvedl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video