Developeři cítí odbyt, vydávají bondy za desítky miliard korun | E15.cz

Developeři cítí hlad po nemovitostech. Vydávají bondy za desítky miliard

Daniel Novák

Navzdory pandemickým turbulencím v ekonomice se stavitelé nových bytů i skladů snaží využít pokračující vysoké poptávky po novostavbách a přicházejí se stále dalšími a dalšími emisemi dluhopisů. K mání jsou bondy menších a středních developerů, emise ale podnikli nebo chystají i velcí hráči.

„Současná doba se na investičních příležitostech nebo způsobu financování projektů projevuje velmi turbulentně, avšak trh s nemovitostmi z hlediska stability výnosů stále považuji za jeden z méně rizikových segmentů. Současně jsou nemovitosti v našem prostředí již historicky jedním z nejoblíbenějších investičních cílů,“ komentuje advokát Bořivoj Líbal z vedení české části právní kanceláře Noerr důvody zájmu o nemovitostní investice.

Roli však také hraje větší opatrnost bank. „Jedním z hlavních důvodů nových emisí dluhopisů může být nižší dostupnost bankovního financování na straně jedné a možnost získat finanční prostředky v případě dluhopisů bez zajištění na straně druhé. Emitenti často žádné zajištění svých dluhů z dluhopisů ani nenabízejí, banka by je ale standardně požadovala,“ řekl Tomáš Běhounek, partner v advokátní společnosti bnt attorneys-at-law.

Prim mezi realitními vydavateli dluhopisů hraje skupina CPI miliardáře Radovana Vítka. „Pokud vezmu firmy podnikající v Česku, podle dat Bloombergu letos vydaly dluhopisy v objemu 78 miliard korun. Na firmy v realitním sektoru z toho připadá 65 procent,“ uvedl Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. „Ovšem je nutné upozornit, že téměř všechen tento objem tvoří emise CPI, která vydala dluhopisy v různých měnách,“ připomněl.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!