Hudební transformer. Cenu za architekturu získal koncertní sál vsazený do starých lázní

Čelní pohled na orchestřiště z výsuvného hlediště

Čelní pohled na orchestřiště z výsuvného hlediště Zdroj: Petr Polák

Zastřešení dvorany má v sobě zaintegrované prvky vzduchotechniky, portálový jeřáb, prvky stavební akustiky, osvětlení.
Historická budova Císařských lázní (autor rekonstrukce historické budovy bez vestavby koncertního sálu a expozic: INTAR a.s.
Konstrukce je dutá perforovaná tak, aby nebyl zmenšen objem akusticky aktivního objemu.
Celý objekt spočívá na šesti nohách. Je tak minimalizován vliv na historickou budovu.
Prostor pod sálem je využívaný hybridně jako společenský foyer o přestávkách, rautový nebo výstavní malý sál.
21 Fotogalerie
špi

Hlavní cenu za českou architekturu 2024 získala kancelář Petr Hájek Architekti za realizaci koncertního sálu, který je zasazený do rekonstruovaných Císařských lázní v Karlových Varech. Karlovarský kraj, který celou budovu vlastní, podmínil rekonstrukci zchátralých lázní vznikem nového kulturního centra města, jemuž vévodí právě koncertní sál určený mimo jiné pro Karlovarský symfonický orchestr. Původní budova je vrcholným architektonickým dílem 19. století rakouských architektů Fellnera a Helmera, do ní zabudovaný koncertní sál ji pak podle Petra Hájka povyšuje na moderní sochu.

„Naším úkolem bylo navrhnout do rekonstruované budovy nový koncertní a multifunkční sál. Vyměnili jsme domu pomyslné srdce a „lázeňský stroj“ jsme nahradili „strojem hudebním“. Budova má zajímavou typologii a lázeňské koupelny jsou uspořádány do tvaru podkovy kolem centrální dvorany – strojovny. Ve dvoraně se nedochoval unikátní mechanický dopravník – robot, který dopravoval vany naplněné rašelinou. Stal se však inspirací pro náš návrh,“ popisuje konstrukci Petr Hájek.

„Vložená konstrukce sálu je samostatnou moderní sochou – „transformerem“. Stojí na šesti nohou (tlumících vibrace) a udržuje opatrný odstup od historických zdí. Na hřbetě má orchestřiště a hlediště a nad ním akustický paraván. V budoucnu bude na velkých konzolách držet i varhany. Pod břichem má prostorný foyer pro společenská setkání. Konceptem je „transformer“ který umožňuje prostorovou a akustickou proměnu v různých konfiguracích,“ dodává Hájek.

VIDEO:Koncertní sál v Karlových Varech

Video placeholder
Koncertní sál v Císařských lázních v Karlových Varech • Česká cena za architekturu

Porota Ceny české architektury ocenila revitalizaci Císařských lázní Karlovy Vary za skloubení požadavků památkové ochrany a nejmodernějších technologií. „Vznikl víceúčelový prostor, který ctí minulost budovy a odpovídá kulturním i společenským potřebám současnosti,“ vysvětluje porota svůj výběr na webu

„Původní zadání projektu na přeměnu Císařských lázní se ukázalo jako neproveditelné (velikost a funkční potřeby koncertního sálu pro symfonický orchestr, termín výstavby), ale architekti prokázali pozoruhodnou odvahu při překonávání počátečních omezení a zpracovali řešení, které respektovalo historickou stavbu a zároveň splňovalo současné potřeby. Nejenže zvládli výzvu nesplnitelného zadání, ale podařilo se jim také přesvědčit majitele budovy, že jejich inovativní vize je správná,“ dodává porota, která je složená ze sedmi mezinárodních odborníků a odbornic.

Česká cena za architekturu

Česká cena za architekturu je soutěžní přehlídka, jejímž vyhlašovatelem je Česká komora architektů. Záměrem ČCA je propagace kvalitních výsledků práce etablovaných i začínajících architektů směrem k veřejnosti, a to nejen z hlediska jejich estetické a technické kvality, ale především v souvislostech jejich vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu. Hlavním účelem přehlídky je pokrytí co nejširšího spektra prací. Z tohoto důvodu nejsou díla hodnocena v rámci jednotlivých kategorií, ale uděluje se jedna hlavní cena. Přihlášená díla posuzuje mezinárodní sedmičlenná porota.