Hypotéka už nemusí být kult. Nájemné vyjde ve většině Česka levněji

Téměř o dvě třetiny více peněz zaplatí průměrně každý měsíc obyvatel Prahy a hypoteční dlužník v jedné osobě oproti tomu, kdo v hlavním městě drží na byt pouze nájemní smlouvu. Zatímco za šedesátimetrový třípokojový byt v Praze vydá nájemce měsíc co měsíc zhruba 16 500 korun, pokud si vezme na obdobný byt hypotéku, zaplatí v případě dvacetileté půjčky takřka o 11 tisíc korun více. Tedy šedesát procent průměrné hrubé pražské mzdy.
Situace, kdy hypotéka ukousne každý měsíc z rodinného rozpočtu podstatně více než platba nájemného, ovšem zavládla po roce pandemie ve většině českých regionů. Hypotéka se tak prý postupně stane nedosažitelným luxusem a ustoupí nájemnímu bydlení.
„Nic nenasvědčuje tomu, že by měly ceny nemovitostí klesnout. Hypotéky tak budou stále méně dostupnými. Na tuto situaci budou reagovat nemovitostní fondy a další investoři a budou je ve velkém nakupovat, aby následně vytěžili z pronájmu,“ soudí Vlastimil Bijota, partner fondu DaVinci Investments.
Ještě před pár lety ukrajovaly hypoteční splátky měsíc co měsíc z rodinného rozpočtu mnohdy velmi podobnou částku jako nájemné, jít do nájmu tak bylo logické povětšinou jen v případech zájemců o bydlení bez prostředků a s nedostatečnými příjmy.
Aktuálně průměrný Čech zaplatí za šedesátimetrový běžný byt měsíční nájemné necelých patnáct tisíc korun, na hypotéce nabrané s deseti procenty vlastních úspor na dvě dekády za tentýž byt zaplatí o čtyři a půl tisíce korun více. To znamená v celorepublikovém měřítku nezanedbatelných 15 procent čistého měsíčního příjmu bezdětného člověka navíc.
Při takto nastavené hypotéce by zároveň jen v pěti krajích Česka s nejnižšími cenami bytů zájemce platil méně na hypotéce než na nájemném.
Jak přežít drahé byty? - Nový Magazín E15 >>>