Knížecí rod opět prohrál. Lichtenštejnové míří kvůli pozemkům až k Ústavnímu soudu | E15.cz

Knížecí rod opět prohrál. Lichtenštejnové míří kvůli pozemkům až k Ústavnímu soudu

Hana Filipová

Hana Filipová

Vstoupit do diskuze
0

Další prohru má za sebou knížecí rodina Lichtenštejnů ve sporu o vlastnictví 600 hektarů lesa nedaleko Říčan u Prahy. Jelikož Nejvyšší soud odmítl před časem dovolání proti rozhodnutí o tom, že pozemky Lichtenštejnům český stát nevydá, rozhodli se zástupci knížecí rodiny pro další krok.

Tím je stížnost, kterou nadace spravující knížecí majetek podala u Ústavního soudu. Důvodem je podle Lichtenštejnů hlavně porušení ústavně zaručených práv, například práva na spravedlivý proces, na ochranu vlastnictví a majetku anebo zákazu diskriminace a dalších. 

Už dříve princ Constantin, který stojí v čele nadace, pro deník E15 uvedl, že rodina je připravena dovést spor případně až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Tuzemské soudy daly ve sporu opakovaně za pravdu českému státu a rozhodly v neprospěch nadace.

Sporné pozemky v okolí Říčan byly v katastru nemovitostí zapsány na nadaci, jež je dědicem knížete Františka Josefa II., který se přihlásil ve třicátých letech k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl státu.

Okresní soud pro Prahu-východ ale podle nadace v roce 2013 potvrdil zápis v katastru, podle nějž pozemky patřily do dědictví Lichtenštejnů. Podle státu však zápis vznikl chybou úředníků, kteří v minulosti přesně neoznačili majetek, jenž podle Benešových dekretů zkonfiskoval stát.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.