Majitelé kanceláří a skladů získali převahu nad firmami, zvyšují nájmy | E15.cz

Majitelé kanceláří a skladů získali převahu nad firmami, zvyšují nájmy

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Majitelé moderních kanceláří, obchodních center a skladů můžou díky vysoké poptávce diktovat podmínky nájemcům. Včetně zdražování nájmů.

Byznys zažívá zlaté časy. Projevuje se to na zájmu firem o nové kancelářské, retailové a skladové prostory. Ještě nikdy nebyla poptávka tak vysoká jako teď, vyplývá z dat realitních poradenských firem. To vede ke zvyšování nájmů napříč všemi sektory realit.

„Rok 2018 začal velmi dobře a neobjevují se žádné známky naznačující zpomalení růstu. Nájemci budou nuceni si vzhledem k nedostatku volných skladových prostor promyslet své plány dostatečně dopředu,“ uvedl Harry Bannatyne, šéf oddělení průmyslových nemovitostí v poradenské společnosti JLL.

Pronájmy moderních kanceláří v metropoli se loni zvedly o 29 procent na více než půl milionu metrů čtverečních. To je podle konzultantů z JLL rekord. Jiní poradci z BNP Paribas Real Estate zase hlásí rekordní zájem o průmyslové reality.

Trh, na němž si zvláště v letech po krizi mohli diktovat nájemci, se s konečnou platností přeměnil na trh pronajímatelů. Zvláště v kancelářských centrech bylo běžné, že jejich majitelé lákali nájemníky běžně pobídkami typu nájemních prázdnin nebo příspěvků na vybavení interiérů. Tento trend již z trhu téměř zmizel. Diktují si naopak vlastníci budov. A podle hlasů ze strany nájemců, dost tvrdě.  

 

„Pro přepravní společnosti je růst cen nemovitostí problém. Tento růst je však způsoben nedostatkem volných prostor. Z důvodu malé nabídky a velké poptávky pak si nájemce musí pronajmout třeba i dvakrát tak velký sklad, že by potřeboval, protože pronajímatel nemá důvod ke kompromisu,“ popisuje situaci na trh Petr Brandýský, výkonný ředitel logistické společnosti In Time.

V nelehké situaci jsou rovněž zvláště menší nájemci v nákupních centrech. Jejich správci totiž díky vysoké poptávce po takovýchto prodejnách patří mezi nesmlouvavé obchodníky. „Výdaje na lidi a plochu tvoří osmdesát až devadesát procent nákladů prodejny,“ poznamenal majitel hračkářských sítí Sparkys a Bambule Petr Homolka.

Současná situace dopadá hlavně na nově uzavírané nájmy. U již dříve podepsaných kontraktů bez zakotvení ve smlouvě majitelé budov jen tak zvyšovat poplatky nemůžou. „Na výnosech fondu Accolade se rostoucí nájmy v realitách neodrážejí, protože máme s nájemci uzavřené dlouhodobé nájemní smlouvy,“ sdělil Milan Kratina, předseda představenstva fondu, který má v portfoliu sklady a fabriky za miliardy.

Avšak společnosti, které si pronajímají nové prostory, se musejí připravit na růst nákladů. Podle šéfa přepravní firmy In Time Brandýského se to dříve či později promítne do cen logistických služeb.  Developeři přitom očekávají, že pro ně příznivá situace jen tak neskončí. Souvisí to i s takovými faktory, jak je počínající revoluce v automobilovém průmyslu.

„Zásadní dopady na další rozvoj trhu s průmyslovými nemovitostmi bude mít legislativa v EU a jednotlivých členských zemích, kde vidíme soutěž, kdo rychleji zakáže vjezd automobilů s naftovými motory do svých měst. Výroba a vývoj automobilů na alternativní či šetrnější pohon bude vyžadovat nové výrobní kapacity a vývojová centra,“ uvedl šéf developerské firmy Panattoni pro Česko a Slovensko Pavel Sovička.

Velkým motorem růstu trhu průmyslových nemovitostí je však také pokračující přesun výroby a logistických center e-shopů ze západní Evropy na hranice s Českou republikou. V severních Čechách kvůli tomu vzrostly nájmy skladů a průmyslových hal meziročně o 14 procent vyplývá ze statistik konzultantské firmy BNP Paribas Real Estate. To je dvakrát silnější růst, než jaký byl například kolem Prahy nebo na Plzeňsku.  

Na koni jsou též majitelé nákupních center. Pod poradenské firmy Colliers ve špičkových obchodních center v Praze za poslední dva roky zvedly nájmy o čtvrtinu.