Obavy dolehly i na velké stavební firmy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Obavy dolehly i na velké stavební firmy

Obavy dolehly i na velké stavební firmy
Krize ve stavebnictví
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Denisa Novotná

Stavební firmy vidí budoucnost stále černěji. Platí to teď hlavně o velkých hráčích. Příští rok očekávají pokles tržeb zhruba dvě třetiny z nich, přičemž ještě letos v létě to byla necelá polovina. Ukázal to průzkum společnosti CEEC Research ve spolupráci s KPMG.

Celkově by podle oslovené stovky manažerů mohl výkon tuzemského stavebnictví klesnout ještě o 4,4 procenta oproti předpovědi 2,7 procenta před čtyřmi měsíci. Předpovědi českých firem jsou pochmurnější než u průzkumů na Slovensku a v Maďarsku, kde predikují přibližně dvouprocentní propad. Z regionu jsou pouze v Polsku společnosti podobně pesimistické jako v Česku.

„Další pokles a kulminaci dna očekávám mezi roky 2014 a 2015. Dosud řada převážně velkých společností realizovala zakázky ze zásobníku práce z let minulých, v období 2014 až 2015 se však začnou největší měrou projevovat škrty v investicích,“ míní obchodní ředitel Subterry Jiří Tesař. „To nejhorší nás v České republice ještě čeká,“ soudí generální ředitel PSJ František Vaculík. Souhrnně ředitelé firem odhadují výkon oboru v roce 2014 na dalších minus 1,4 procenta.

Podle šéfa developerské společnosti Trigema Marcela Sourala si sektor sám škodí tím, že v honbě za zakázkami všichni berou vše. „Velké firmy mají realizovat velké zakázky, na které mají nastavenou strukturu, řídicí a kontrolní procesy a strojní vybavení. Středně velké firmy mají pokrývat segment středních zakázek a větších subdodavatelských celků a malé firmy pracovat jako subdodavatelé nebo realizátoři malých zakázek,“ zdůraznil Soural.

Dalším nešvarem, vztahujícím se k výběrovým řízením, je nízká nabídková cena, která vyústí ve vícepráce nebo v následné předražení zakázky. Tuto praxi potvrdilo přes osmdesát procent manažerů. Stejný počet přiznal nekalé dohody mezi projekčními kancelářemi a stavebními společnostmi, kdy se jim projektanti snaží připravit na míru takové podmínky, aby v soutěži o získání zakázky znevýhodnili jiné uchazeče.

Ke konci třetího čtvrtletí měly stavební podniky s padesáti a více zaměstnanci smluvně uzavřeno dvanáct tisíc zakázek, meziročně téměř o deset procent méně. Zakázky představovaly zásobu dosud neprovedených prací v hodnotě 144 miliard korun, tedy oproti témuž období roku 2011 o třináct procent méně. Hodnota nasmlouvaných stavebních zakázek se snižuje od začátku roku 2009, jejich finanční objem je teď na úrovni roku 2003.

Autor: Denisa Novotná
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!