Objem veřejných stavebních zakázek do února stoupl o 14 procent

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: PSJ

Veřejné instituce v Česku od začátku roku do konce února vypsaly 410 tendrů na stavební práce za 17,9 miliardy korun, jejich hodnota byla o 14,1 procenta meziročně vyšší. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research. Stavební firmy získaly během dvou měsíců práci za 9,8 miliardy korun.

Hodnota zadaných tendrů je sice v porovnání s minulým rokem téměř o pětinu nižší, ale pokles o 18,7 procenta způsobila velká zakázka statní společnosti ČEPS z února 2014 za 2,2, miliardy korun, která byla zadána jako dvouletá. Pokud by byla ze statistiky vyloučena, byl by objem letos zadaných stavebních prací podobný jako loni.

Největší zakázku za 520 milionů korun přidělila v únoru Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Pro modernizaci trati Brno Maloměřice - Brno Židenice vybrala stavební společnost Ridera Stavební. Sdružení firem M-Silnice, Eurovia a Mados zase vyhrálo největší soutěž dokončenou Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) na rozšíření silnice první třídy číslo 37 mezi Pardubicemi a Trojicemi za 368 milionů korun.

Růst táhnou především inženýrské stavby

„Růst táhnou především inženýrské stavby (komunikace, železnice a podobně), což je samozřejmě dobrá zpráva po letech 'vyhladovění'. Ale rovněž to znamená, že pozemní stavitelství stále stagnuje. Výběry jsou realizovány především s parametrem nejnižší ceny, ačkoli jsou dostatečně známy neblahé důsledky tohoto systému výběru,“ uvedl ředitel společnosti Arch.Design Ivo Kovalík.

Mírně optimisticky vnímá první letošní údaje předseda představenstva společnosti VCES Zdeněk Pokorný. „Ve výhodnější pozici jsou projekty dopravních staveb. Objem veřejných zakázek v oblasti pozemních staveb a vodohospodářských projektů si na znovunastartování svého růstu ještě musí počkat. Rezervy však stále přetrvávají v uzavírání výběrových řízení. Pokud by se podařilo uzavřít všechny tendry vypsané v loňském roce, české stavebnictví by dostalo další, tolik potřebný impuls k růstu,“ podotkl.

Stavebnictví pomalu ožívá z výrazné krize, do které se dostalo v minulých letech. Objem oboru mezi lety 2008 a 2013 klesl o 443 miliard korun, což je roční obrat stavebnictví. Práci u českých stavebních firem ztratilo přes 50 tisíc lidí.