Orbán dává velkým rodinám na bydlení skoro milion. Zatím hlavně zvýšil ceny | e15.cz

Orbán dává velkým rodinám na bydlení skoro milion. Zatím hlavně zvýšil ceny

Dům v Budapešti, ilustrační foto
Dům v Budapešti, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: Barney Livingston via Flickr
Jan Pavec

Jan Pavec

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarský trh s realitami se po mnoha letech znovu rozhýbal. Důvodem je štědrá podpora na bydlení pro rodiny, kterou začala na začátku roku vyplácet vláda Viktora Orbána. Příspěvek deseti milionů forintů (zhruba 865 tisíc korun) při koupi nového bydlení dostanou páry, které mají tři děti, případně se k tomu zavážou v horizontu deseti let. Navrch můžou požádat o stejnou částku ještě ve formě půjčky splatné za 25 let.

Realitní trh nyní dostal s výplatami ze státní pokladny nový impuls. „I když vláda srazila DPH při převodu nemovitosti o 22 procentních bodů, od listopadu narostla celková průměrná cena nových domů a bytů o čtyři procenta, v některých případech dokonce až o pětinu,“ napsal serveru E15.cz ekonom Romhányi Balász. Už loni se přitom nemovitosti podle dat statistického úřadu ceny vrátily na úroveň z roku 2009.

Rodiny mají o podporu zájem a kvůli slabé výstavbě v posledních letech teď nabídka nestíhá za poptávkou. „Ceny pozemků stoupají a každý týden se oznámí nový developerský projekt,“ uvedl analytik realitního trhu Gábor Soóki-Tóth. „Nejvíce jich vzniká v Budapešti, zvýšenou aktivitu ale vidíme i v dalších velkých městech.“

Maďarská vláda chce opatřením bojovat s přirozeným úbytkem obyvatelstva, který se dlouhodobě pohybuje mezi dvěma a třemi promile. Ekonom Balász ovšem pochybuje o účinnosti podpory pro zlepšení maďarské demografické situace. „Ještě větší daňová zvýhodnění zavedená před pěti lety neměla na plodnost vůbec žádný vliv,“ vysvětluje svůj postoj maďarský analytik.

Problém vidí i v tom, že se politici zaměřili hlavně na rodiny se třemi dětmi. Páry se dvěma potomky dostanou na bydlení čtvrtinový příspěvek. Podle maďarských sociologů by přitom pro zlepšení demografické situace bylo účinnější podporovat rodiny k tomu, aby měly právě alespoň dvě děti. Také panují obavy, že opatření povede ke zvýšení nerovnosti v maďarské společnosti. Vyplácení dávek totiž není žádným způsobem závislé na výši rodinných příjmů.

Zdroj: Odhad Institutu fiskální odpovědnosti

Budapešťský Institut fiskální odpovědnosti na základě dat z minulosti vypočítal, že o podporu deseti milionů forintů by mohlo mít zájem šedesát tisíc rodin. „Odhadujeme, že nové opatření letos bude stát 50 miliard forintů. V letech 2020 až 2021 čekáme největší zájem a náklady 100 až 120 miliard forintů,“ uvedl ekonom.

Tahle čísla budou letos znamenat zvýšení schodku státního rozpočtu o 0,2 až 0,3 procentního bodu HDP. Maďarsko sice od roku 2012 krotí svůj deficit pod tři procenta HDP, jeho dluh je ale se 75 procenty HDP stále zdaleka největší ze zemí Visegrádské čtyřky.

Dluh maďarské vlády k HDP

Newslettery