Praha otevře nový územní plán občanům | E15.cz

Praha otevře nový územní plán občanům

Výhled z nejvyšší budovy v Česku, City Tower v Praze na Pankráci
Výhled z nejvyšší budovy v Česku, City Tower v Praze na Pankráci
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražané a městské části, v podstatě kdokoliv, může od zítřka připomínkovat nový metropolitní územní plán. Magistrát odstartuje první fázi, na internetu zveřejní jeho zadání. Hlavní město by měly vybarvit podle záměru náměstka primátora Tomáše Hudečka pouze čtyři barvy, pozemky se rozdělí na zeleň, produkci, bydlení a rekreaci. Současný plán má 28 barev.

„Zítra je den 'D', zahajujeme projednávání zadání metropolitního územního plánu,“ uvedl Hudeček. Pro veřejnost i městské části pražský magistrát uspořádá v pátek seminář. V rámci první fáze projednávání město zveřejní pouze textový dokument, který neobsahuje žádné mapy a z velké části vychází ze stavebního zákona. Na zaslání připomínek budou mít městské části čas dva týdny od chvíle doručení.

Zahájení druhé fáze, která již zahrnuje mapu, předpokládá Hudeček v září, poté, co první část schválí městští zastupitelé. Hotovo by mělo být do konce roku 2015, poté přestanou podle stavebního zákona platit staré územní plány měst a obcí a samosprávy. Kdyby město termín nestihlo, nastal by stavební chaos.

Náměstek Hudeček po svém nástupu do funkce zrušil původní koncept územního plánu, který Praha připravovala již od roku 2008. Plán počítal s členěním území do 12 barev. Nová koncepce má podle Hudečka zabránit korupci a zjednodušit zadávání územních změn. Metropolitní mapa má mít měřítko 1 : 25 000 na rozdíl od současných 1 : 10 000, které vyžaduje i stavební zákon. Hudeček se při přípravě inspiroval anglosaským modelem.

„Původní územní plán byl díky své exaktnosti a jasnosti korupci nepřístupný, neboť jasně říkal, co kde může a nesmí být a v jakém objemu. Korupce byla možná pouze v jeho změnách a úpravách. Nový plán, tak jak byl představen médii, se nám zdá velmi flexibilní, a tím pádem samozřejmě umožňující větší prostor pro radnice a politiky. Pevně věříme, že bude dále rozpracován,“ sdělil již dříve pro týdeník Euro Štěpán Havel, finanční ředitel společnosti Finep.

Hlavní zodpovědnost při zadávání územních změn podle Hudečka leží na městských částech, které samy ví nejlépe, co je pro jejich občany dobré a mají přehled o svém území. Investoři by tak měli podle Hudečka mířit se svými plány hlavně na místní radnice.

Model nové čtvrti Autor: Magistrat Hl. m. Prahy

Než zastupitelé nový územní plán schválí, musí jednotlivé změny projednávat postupně. Během posledního roku tak projednali až dvě stovky změn. Do zastupitelstva nyní bude putovat proměna Masarykova či Smíchovského nádraží, kterou schválili radní.

Významné celoměstské změny většinou neprocházejí bez emocí. Slovní přestřelka mezi městskou částí Praha 5 a Hudečkem se strhla naposledy kvůli výstavbě na stolové hoře Vidoule. Společnost Ekospol by zde ráda vybudovala bytové domy. Praha 5 si výstavbu nepřeje, přesto ale podle Hudečka předložila změnu územního plánu.

Přípravu metropolitního plánu, kterou loni v červnu schválilo městské zastupitelstvo, má na starosti architekt Roman Koucký. Za soubou má už například přípravu územního plánu v Teplicích.

:

Radní Hudeček: Konec bémovsko-janouškovské stavební průchodnosti se investorům nemusí líbit

Autor: čap
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.