Realitní investoři více riskují, nekupují jen prvotřídní kanceláře | E15.cz

Realitní investoři více riskují, nekupují jen prvotřídní kanceláře

Co s ním? Někdejší Živnobanka je bezpochyby krásný dům, ale najít způsob, jak památkově chráněnou stavbu využít, není jednoduché.
Co s ním? Někdejší Živnobanka je bezpochyby krásný dům, ale najít způsob, jak památkově chráněnou stavbu využít, není jednoduché.
• 
ZDROJ: CTK

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přetlak kapitálu na realitním trhu žene investory do nákupů nemovitostí, nad nimiž dříve mnozí ohrnovali nos nebo je považovali za příliš rizikové. V centru pozornosti tak již nejsou jen prvotřídní kousky typu pražského obchodního centra Palladium nebo zánovních kancelářských budov.

„Investoři se více dívají i na nemovitosti s vyšším rizikem návratnosti. Díky tomu jsou likvidnější a jejich cena mírně roste,“ uvedl investiční specialista poradenské společnosti CBRE Peter Wojtusiak.

O akvizice mimo realitní „extraligu“ se postarala čínská skupina CEFC například akvizicí někdejší centrály Živnobanky. Památkově chráněná budova je sice v žádané ulici Na Příkopě, podle hlasů z trhu je ale její komerční využití komplikované.

Velký obchod uskutečnila nedávno investiční skupina RSBC podnikatele Roberta Schönfelda. S využitím kapitálu někdejšího zakladatele Penty Martina Kúšika koupila za desítky milionů eur nemovitostní portfolio komerčních i bytových nemovitostí ve velkých českých městech napříč republikou. Většinou jsou to historické činžáky v centrech.

„U některých nemovitostí vidíme potenciál pro zvýšení celkové hodnoty prostřednictvím aktivní správy. Některé z rezidenčních nemovitostí plánujeme během následujících dvou let prodat prostřednictvím našich regionálních poboček realitních kanceláří Century 21,“ popsal plány s takovýmto typem realit partner RSBC Chris Kottnauer.

K předkrizové úrovni daleko

Právě domácí investoři jsou podle Wojtusiaka schopni odhalit dobrou příležitost rychleji než mnozí zahraniční hráči. Ale i když jsou ve vztahu k riziku odvážnější, k předkrizové úrovni to má ještě daleko. Pečlivěji vybírají akviziční cíle a banky je v riskování zdaleka tolik nepodporují.

Přesto podle některých profesionálů z prostředí velkých realitních obchodů nemusí být vždy všechno růžové. „Rizika jsou například u nemovitostí, které mají jen jednoho nájemce a potřebují v blízkém čase investici,“ sdělila právnička Thu Nga Haškovcová z vedení tuzemské pobočky advokátní kanceláře DLA Piper. Ve chvíli, kdy se ekonomika zase zadrhne, bude problém takové domy prodat.