Regulace a daně? Ne, děkujeme. HSBC prý znovu zvažuje odchod z Británie | E15.cz

Regulace a daně? Ne, děkujeme. HSBC prý znovu zvažuje odchod z Británie

Sídlo HSBC v Londýně
Sídlo HSBC v Londýně
• 
ZDROJ: Clive Power from London via Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší britská i evropská banka HSBC Holdings bude kvůli zpřísněné regulaci a zvýšeným daním v Evropské unii a Británii znovu zvažovat, zda nepřesune své sídlo z Londýna jinam. HSBC podle zdrojů agentury Reuters uvažuje o přesídlení do Asie a zejména o návratu do Hongkongu, kde před 150 lety vznikla.

HSBC zkoumala možnost přesunu svého sídla mimo Evropskou unii už v roce 2010 kvůli výraznému zpřísnění evropské a domácí regulace po finanční krizi a později sdělila, že znovu bude tuto otázku zvažovat v roce 2015. Banka přesunula své sídlo z Hongkongu do Londýna v roce 1993, když koupila britský finanční ústav Midland Bank.

Před pěti lety HSBC uváděla, že zvažuje přesun ústředí kvůli zpřísnění evropské regulace bankovních platů a zavedení bankovní daně v Británii, protože tyto kroky jí mimo Evropu ztěžují konkurenční boj o talentované zaměstnance s místními nebo americkými rivaly.

K úvaze o přesunu sídla ji tlačí akcionáři, kteří se obávají, že setrvávání v Londýně bude pro banku příliš nákladné ve srovnání s jinými alternativami.

Napětí před volbami

HSBC oznámila další přehodnocování sídla necelé dva týdny před britskými parlamentními volbami, jejichž výsledek je velmi nejistý. Podle Reuters by pro její setrvání v Londýně zřejmě nemluvil žádný ze dvou hlavních uvažovaných výsledků.

Opoziční labouristé hodlají bankám dál zvýšit daně, zatímco konzervativci plánují uspořádat referendum o setrvání země v EU, což by podle předsedy správní rady HSBC Douglase Flinta mohlo vyvolat ekonomickou nejistotu.

„Otázka je to složitá a je příliš brzy na to, abychom řekli, jak dlouho bude její posuzování trvat. Práce na tom už ale začaly,“ řekl Flint. Akcie HSBC díky nadějím na podstatné budoucí úspory z přesunu sídla vzrostly o tři procenta.

Přesun ústředí do Asie zvažuje i Standard Chartered, což je další britská banka s asijskými kořeny. Banka uvedla, že tuto otázku zkoumá a že „velmi pozorně naslouchá“ akcionářům.

HSBC se vykoupila ze svých hříchů

Autor: ČTK