Aktualizováno: Důchodová reforma platí, rozhodl Ústavní soud. Věk odchodu do penze se zvýší
Vládní většina u Ústavního soudu uhájila důchodovou reformu, jež posouvá věk pro odchod do důchodu. O zrušení ustanovení zákona usilovali poslanci ANO. Opozice kritizovala jak způsob schvalování novely, tak její obsah – zejména postupné zvyšování věku odchodu do důchodu a zúžení seznamu profesí s nárokem na předčasný odchod do penze bez krácení částky.
Hnutí poukázalo například na předčasné ukončení rozpravy. Podle Ústavního soudu však menšina, tedy opoziční poslanci, měli možnost vyjádřit svůj názor. ANO napadlo také dvě obsahové části zákona. Jedná se o zvýšení věku odchodu do důchodu nad 65 let a zúžení okruhu profesí, které mají nárok na dřívější penzi bez krácení pobírané částky. Ústavní soud však ve středu došel k závěru, že při přijímání zákona nebyla porušena Ústava a vyzval ke změně jednacího řádu Sněmovny.
Důchodovou reformu schválila Sněmovna loni, platí od letoška. Novela počítá například s pokračováním zvyšování důchodového věku od 30. let o měsíc ročně do 67 let, s nižším výpočtem nových penzí či dřívější penzí bez krácení pobírané částky pro pracovníky nejrizikovější čtvrté kategorie. Jednotlivá ustanovení nabudou účinnosti postupně až do roku 2027.
„Ústavní soud rozhodl jasně. Důchodová reforma platí. Kdyby hnutí ANO věnovalo stejnou energii spoluvytváření důchodové reformy jako psaní neopodstatněných stížností a nekonečným obstrukcím, udělalo by lépe,“ komentuje rozhodnutí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na sociální síti X.
Schillerová: Jsem počtvrté zklamaná
„Rozhodnutí Ústavního soudu je třeba respektovat, ale nebudu zastírat, že jsem zklamaná, a to už počtvrté,“ uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. ÚS svým dnešním rozhodnutím navázal na přezkum první etapy důchodové reformy, tedy nálezy týkající se snížení mimořádné valorizace důchodů a úpravy předčasných důchodů. I tyto návrhy ANO na zrušení soud zamítl.
ANO v tomto volebním období napadalo i další kroky současné vlády. Například loni v červnu podalo hnutí Ústavnímu soudu návrh na zrušení části zákona, který od července 2024 zrušil státní příspěvek u doplňkového penzijního spoření pro spořící důchodce.
I tento návrh na zrušení ale letos v lednu Ústavní soud zamítl. Nešlo podle něj o zásah do vlastnického práva účastníků třetího penzijního pilíře. Právní úprava neporušila ústavní zákaz diskriminace, není ani v rozporu s principy směřujícími k ochraně spotřebitele.