Ztrácí v AI čipech, a tak raději investuje do péče o zdraví. Samsung hledá nový směr růstu

Samsung

Samsung Zdroj: profimedia.cz

Marek Schwarzmann
Diskuze (0)

Společnost Samsung Electronics pokračuje ve své snaze o hlubší propojení světa dat z nositelných zařízení, jako jsou chytré hodinky nebo prsteny, s nemocničními systémy a klinickou péčí. S cílem sjednotit roztříštěné informace o zdraví – od údajů o každodenní aktivitě a vitálních funkcích až po lékařské záznamy – proto firma akvírovala americkou digitálně zdravotnickou společnost Xealth, která právě takovou platformu vyvíjí. Její řešení umožňuje lékařům sledování zdravotního stavu pacientů v reálném čase, kontinuální zapojení do péče a zjednodušení klinických pracovních postupů. Xealth již podobnou platformu provozuje v nemocnicích, a lékařům tak umožňuje sledovat a analyzovat více dat z různých zdrojů na jednom místě. 

Xhealth již spolupracuje s předními americkými zdravotnickými sítěmi jako Advocate Health a Banner Health. Díky akvizici se digitální zdravotní dosah Samsungu rozšíří na více než 500 nemocnic a dalších více než 70 partnerů v oblasti zdravotních řešení.

Samsung tvrdí, že spojení dat z nositelných zařízení s nemocničními záznamy vytvoří jednotnou platformu, která poskytne lékařům i pacientům nové možnosti – například pokročilé analýzy nebo lepší kontext při rozhodování o léčbě. „Zdravotní data z nositelných zařízení mohou nemocnicím poskytnout chybějící souvislosti, které běžné klinické záznamy neobsahují,“ dodal generální ředitel Xealth Mike McSherry.

Prezident a prozatímní šéf divize Device eXperience (DX) ve společnosti Samsung Electronics TM Roh označil akvizici za „opěrný bod“ ve strategii firmy posílit zdravotní systémy prostřednictvím otevřené spolupráce s lídry v oboru. Finanční podmínky transakce nebyly zveřejněny. Dokončení akvizice podléhá schválení úřadů, které se očekává v průběhu roku 2025.

Je nutné najít nové oblasti

Krok Samsungu je zesílením pokračujícího úsilí o diverzifikaci mimo jeho klíčové oblasti – tedy výrobu polovodičů a chytrých telefonů. Firma vsází na zdravotnictví jako na jeden z nových motorů růstu, vedle spotřební audiotechniky, systémů vytápění a chlazení či robotiky.

Například v květnu se firma dohodla na koupi německé společnosti FläktGroup za 1,5 miliardy eur (tedy přibližně 38 miliard korun), aby mohla reagovat na rostoucí poptávku po chlazení datových center využívaných pro projekty umělé inteligence. Jde o realizaci strategie předestřené na březnové valné hromadě předsedou představenstva Jayem Y. Leem. Ten tehdy uvedl, že „letos hledá ‚významné‘ akvizice, které by podpořily růst poté, co firma zaostala za konkurencí v boomu čipů pro umělou inteligenci, který vede Nvidia.“

V úterý Samsung rovněž oznámil, že ve druhém čtvrtletí očekává meziroční propad provozního zisku o 56 procent, a to v důsledku slabých prodejů AI čipů – což dále prohloubilo obavy investorů ohledně schopnosti společnosti oživit její bojující polovodičovou divizi.

Začít diskuzi