Renovace všech budov v Česku by vyšla na 1,5 bilionu | E15.cz

Renovace všech budov v Česku by vyšla na 1,5 bilionu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na kompletní renovaci všech budov v České republice pro doporučený střední energetický standard by bylo nutné investovat 1,5 bilionu korun, z toho jen úprava rodinných domů by vyšla na 1,133 bilionu korun. Vyplývá to z podrobné analýzy aliance Šance pro budovy. Jde pouze o technický potenciál, nikoliv tržní. Investice do pasivního standardu by vyšla až na 2,1 bilionu korun.

Šance pro budovy vycházela z dat posledního sčítání lidí, podle nichž je v Česku přes 1,55 milionu rodinných domů s 1,896 milionu bytových jednotek a podlahovou plochou kolem 195 milionů metrů čtverečních.

Bytových domů je v Česku 211 tisíc, v nichž je 2,416 milionu bytových jednotek, přičemž 1,2 milionu bytů jsou v panelových domech. Jejich vytápěná podlahová plocha přesahuje 156 milionů metrů čtverečních.

„Větší potenciál úspor je u rodinných domů, kterých je podle našich analýz zrekonstruováno 25 procent oproti 40 procentům zrekonstruovaných bytových domů,“ podotkl mediální koordinátor Šance pro budovy Jan Charvát.

Roční úspora nákladu za energieAutor: Sance pro budovy
Scénáře: scénář 1 nepočítá s intervencí státu, scénář 5 počítá s maximální intervecí státu, scénáře 2, 3 a 4 jsou mezi extrémy

Při středním scénáři by se podle aliance ušetřilo 92 PJ (petajoulů) energie ročně, což představuje 45 procent z celkové roční spotřeby energií domácností. Při rekonstrukci do pasivního standardu by se ušetřilo až 80 procent roční spotřeby, konkrétně to znamená 155 PJ energie. V roce 2011 všechny domácnosti v Česku spotřebovaly celkem 252 PJ energie, z toho přes 172 PJ bylo na vytápění.

Roční úspora energieAutor: Sance pro budovy
Scénáře: scénář 1 nepočítá s intervencí státu, scénář 5 počítá s maximální intervecí státu, scénáře 2, 3 a 4 jsou mezi extrémy

V Česku se stále vyplatí budovat bez povolení. Úřad stavbu povolí ex post

Autor: ČTK