Renovace všech budov v Česku by vyšla na 1,5 bilionu

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Martin Pinkas

Na kompletní renovaci všech budov v České republice pro doporučený střední energetický standard by bylo nutné investovat 1,5 bilionu korun, z toho jen úprava rodinných domů by vyšla na 1,133 bilionu korun. Vyplývá to z podrobné analýzy aliance Šance pro budovy. Jde pouze o technický potenciál, nikoliv tržní. Investice do pasivního standardu by vyšla až na 2,1 bilionu korun.

Šance pro budovy vycházela z dat posledního sčítání lidí, podle nichž je v Česku přes 1,55 milionu rodinných domů s 1,896 milionu bytových jednotek a podlahovou plochou kolem 195 milionů metrů čtverečních.

Bytových domů je v Česku 211 tisíc, v nichž je 2,416 milionu bytových jednotek, přičemž 1,2 milionu bytů jsou v panelových domech. Jejich vytápěná podlahová plocha přesahuje 156 milionů metrů čtverečních.

„Větší potenciál úspor je u rodinných domů, kterých je podle našich analýz zrekonstruováno 25 procent oproti 40 procentům zrekonstruovaných bytových domů,“ podotkl mediální koordinátor Šance pro budovy Jan Charvát.

Roční úspora nákladu za energieRoční úspora nákladu za energie | Sance pro budovyScénáře: scénář 1 nepočítá s intervencí státu, scénář 5 počítá s maximální intervecí státu, scénáře 2, 3 a 4 jsou mezi extrémy

Při středním scénáři by se podle aliance ušetřilo 92 PJ (petajoulů) energie ročně, což představuje 45 procent z celkové roční spotřeby energií domácností. Při rekonstrukci do pasivního standardu by se ušetřilo až 80 procent roční spotřeby, konkrétně to znamená 155 PJ energie. V roce 2011 všechny domácnosti v Česku spotřebovaly celkem 252 PJ energie, z toho přes 172 PJ bylo na vytápění.

Roční úspora energieRoční úspora energie | Sance pro budovyScénáře: scénář 1 nepočítá s intervencí státu, scénář 5 počítá s maximální intervecí státu, scénáře 2, 3 a 4 jsou mezi extrémy

V Česku se stále vyplatí budovat bez povolení. Úřad stavbu povolí ex post