Stavitele megastředisek v Budapešti porazila tramvajová trať | e15.cz

Stavitele megastředisek v Budapešti porazila tramvajová trať

Projekt West End City Center
Projekt West End City Center
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.5: misibacsi
Gregor Martin Papucsek

Gregor Martin Papucsek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Westend City Center, Pólus, Allée, Palác umění či Národní divadlo patří mezi nejúspěšnější nákupně-zábavní střediska a kulturní objekty v Budapešti, které postavila společnost Arcadom velkopodnikatele Sándora Demjána. Nyní ale soud nařídil likvidaci firmy, která je v konkurzu.

Krize po roce 2008 neušetřila ani takový kolos, k jehož pádu se pomalu schylovalo. Maďarský tisk připomíná dva roky starou citaci generálního ředitele Arcadomu Andráse Benedeka reagující na vítězství v tendru na výstavbu velké tramvajové trati v Debrecíně. „Konsorcium, jehož hlavním členem byl Arcadom, nabídlo 7,5 miliardy forintů, přičemž bylo jasné, že za takové peníze se to postavit nedá. Podhodnotili jsme to, ale doufali jsme, že rozdíl vykompenzujeme jinými přednostmi,“ uvedl Bendek.

Arcadom na této stavbě debrecínské tramvaje padl. Nejenže nestihl trať dokončit v termínu, ale nevyplatil velké množství subdodavatelů. K tomu se přidaly problémy s dalšími projekty.

Čelem k problémům se postavil Demján, muž, který dlouhé roky figuruje v první desítce žebříčku nejmovitějších lidí v Maďarsku. Loni obsadil páté místo s majetkem 91 miliard forintů, zhruba 8,1 miliardy korun. Je to revoluční podnikatel, jenž už za socialismu zaváděl kapitalistické metody, když založil síť obchodních domů Skála. Po roce 1990 se stal průkopníkem velkostaveb, které mění obraz hlavního města, a dařilo se mu přátelit s politiky a dalšími vlivnými lidmi.

V cizině se Demjánovi daří
Developerská firma TriGránit velkopodnikatele Sándora Demjána nemá podobné problémy, protože realizuje investice v zahraničí. Stavěla či ještě staví hlavně nákupní megastřediska a administrativní budovy v Aradu, Bratislavě, Katovicích, Kluži, Lublani, Poznani či Záhřebu. Tyto projekty mají hodnotu 2,5 miliardy eur. O podmínkách jejich financování Demján prohlašuje, že v zahraničí jsou mnohem lepší.

Demján na překlenutí potíží Arcadomu věnoval vlastních osm miliard forintů firmy. Nyní slibuje, že pokud tak soudy rozhodnou, odškodní každého rovněž na svůj úkor. Na čekací listině je šest stovek subdodavatelů. Demján se jim chystá kompenzovat sedmdesát procent závazků. Podle běžných pravidel se přitom malí subdodavatelé neodškodňují vůbec nebo jen mizivě. Podnikatel tvrdí, že chce jít příkladem kolegům i státu.

Firma Arcadom od svého založení v roce 1996 dosáhla celkového stavebního obratu více než 207 miliard forintů. Ještě v roce 2011 činily její příjmy 14,4 miliardy forintů, což stále znamenalo pozitivní bilanci, přesněji zisk 126 milionů forintů. Změna však nastala v roce 2013, kdy zisky zmizely, a při obratu 246 milionů přišla ztráta 3,3 miliardy forintů.

Newslettery