V okolí Pekingu vznikne superměsto | e15.cz

V okolí Pekingu vznikne superměsto

Nákupní třída v Pekingu.
Nákupní třída v Pekingu.
• 
ZDROJ: Sasa Blau

Petr Horký

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud čínští státní plánovači dotáhnou svůj záměr, na severovýchodě země brzy vznikne regionální superměsto, jehož populace bude pětkrát převyšovat New York a okolí. Megalopole má pracovní název Jing-Jin-Ji, což je spojení posledních slabik provincií Beijing, Tianjin a Hebei (v české transkripci Peking, Tchien-ťin a Che-pej).

Tyto tři regiony mají dohromady více než 100 milionů lidí, což je skoro deset procent veškeré čínské populace. O jejich úzké integraci se mluví už dlouho. Naposledy volal po vytvoření regionálního ekonomického centra letos v únoru prezident Si Ťin-pching.

Už nyní se obyvatelstva zmíněných tří provincií prolínají – asi pětina lidí, kteří přes den pracují v Pekingu, dojíždí z Che-peje, chudší, ocelářské provincie. Tchien-ťien byl pevně připojen k Pekingu v roce 2008 po otevření vysokorychlostního vlakového koridoru. Vzdálenost 130 kilometrů rychlovlaky urazí za třicet minut.

Státní úředníci věří, že další integrace přinese ekonomický a sociální rozvoj. Od integrace si slibují mimo jiné to, že pomůže ulevit velkoměstu, které trápí smog a nekonečné zácpy. Oficiálně se o projektu moc nemluví. Minulý týden ale vláda provincie Che-pej na svém webu oznámila, že její město Pao-ting se připravuje na převzetí některých administrativních funkcí Pekingu. Ceny nemovitostí v Pao-tingu, který leží od hlavního města asi 150 kilometrů daleko, v reakci na zprávu vyletěly o pět procent.

„Ráno jsem se šel podívat na prohlídku bytu. Metr stál 4300 jüanů (asi 14 tisíc korun – pozn. red.). Další den už to bylo 5100 jüanů,“ řekl deníku Wall Street Journal obyvatel Pekingu, který se v Pao-tingu poohlížel po bydlení.

Nejčtenější

Newslettery