Veřejných stavebních tendrů ubývá, je jich méně o čtvrtinu
Objem zakázek vypsaných od ledna do konce dubna se propadl téměř o pětinu (18,7 procenta) na 34,2 miliardy korun. Pouze desetinu (11 procent) z toho si již rozdělily konkrétní firmy k realizaci. Zrušeny byly tendry představující čtyři procenta celkového objemu. Zbytek na vyhlášení vítěze a podpis smlouvy teprve čeká.
Sestupný trend potvrdily i statistiky za duben, který je nejslabším měsícem nejen letošního roku, ale od loňského ledna. Státní instituce vypsaly v dubnu 237 veřejných výběrových řízení na stavební práce v celkové hodnotě 7,3 miliardy korun. Jejich průměrná hodnota klesla na 31 milionů korun, letošní průměr je o sedm milionů korun vyšší. Loni v dubnu byl objem poptávaných stavebních prací dvojnásobný.
Statistiky vylepšila SŽDC
Letošní dubnové statistiky přitom podle analytické společnosti vylepšují dvě větší zakázky Správy železniční dopravní cesty, která vypsala dvě více než půlmiliardové zakázky na rekonstrukcí železnice mezi Teplicemi nad Bečvou a Hustopečemi nad Bečvou a v úseku Valašské Meziříčí - Jablůnka a Vsetín - Horní Lideč.
„Pokles objemu nových veřejných zakázek je velkým potenciálním rizikem pro další vývoj českého stavebnictví. Nyní mají firmy ještě částečně naplněny zásobníky práce z minulého roku, kdy objem veřejných zakázek celoročně vzrostl o téměř 20 procent. Pokud bude ale výpadek pokračovat, přibrzdí to nastartované oživení celého sektoru,“ varuje ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.
Stavebnictví patří k odvětvím, které nejvíce zasáhla nedávná ekonomická krize. Stavbaři od roku 2008 do roku 2013 přišli o 443 miliard korun, což je obrat oboru za rok. Loni poprvé stavební produkce meziročně mírně vzrostla.