Rozpočtový deficit USA letos poprvé za šest let vzroste | E15.cz

Rozpočtový deficit USA letos poprvé za šest let vzroste

Capitol, Washington
Capitol, Washington
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: Frank Morgenstern via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozpočtový schodek Spojených států v tomto fiskálním roce vzroste poprvé po šesti letech poklesu. Kvůli zvýšení výdajů a snížení daní, které na konci roku schválil Kongres, se federální schodek zvýší zhruba o pětinu na 544 miliard dolarů (13,5 bilionu korun), což bude představovat 2,9 procenta ročního výkonu ekonomiky. Předpověděl to nezávislý Rozpočtový úřad Kongresu (CBO). V minulém fiskálním roce, který skončil loni v září, klesl deficit na 439 miliard dolarů, nejníže za osm let.

CBO ještě v srpnu předpovídal, že v tomto roce deficit dál klesne na 414 miliard dolarů. Už za první tři měsíce nového fiskálního roku, ještě před schválením nových rozpočtových zákonů, vzrostl schodek meziročně o 22 procent na 215,5 miliardy dolarů. Zatímco federální příjmy stouply jen o 3,5 procenta, výdaje se zvyšovaly dvojnásobným tempem.

CBO nadále odhaduje, že v dalších letech budu deficity výrazně narůstat, což bude důsledek nevyhnutelného zvyšování výdajů na důchody a zdravotnictví. Nad hranici bilionu dolarů, kam se schodky vůbec poprvé vyšplhaly v prvním funkčním období prezidenta Baracka Obamy, se má celoroční deficit vrátit v roce 2025.

Us Government Debt To GDP

Kongres minulý měsíc schválil rozpočtový balík, který umožnil Obamově vládě další fungování. Kompromisní dohoda mezi republikány a demokraty zahrnovala zvýšení výdajů o více než bilion dolarů a snížení daní, zejména z firemních investic, v desetiletém objemu 680 miliard dolarů, uvedla agentura AP.

Americká ekonomika v letošním roce podle CBO poroste o 2,7 procenta; ještě v srpnu úřad předpovídal zrychlení jejího tempa na tři procenta z loňských zhruba dvou procent. V dalších letech bude největší ekonomika světa dál zpomalovat a v období 2018-2020 bude její průměrný roční růst činit dvě procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah