Rvačka o euro. Firmy luxují společnou měnu z bank, ale éra směšně levných úvěrů končí

Christine Lagardeová v září spustila éru zvyšování úrokových sazeb. Českým firmám to zdraží financování ve stále oblíbenějším euru.

Christine Lagardeová v září spustila éru zvyšování úrokových sazeb. Českým firmám to zdraží financování ve stále oblíbenějším euru. Zdroj: profimedia

České podniky letos naplno propadly kouzlu levných europůjček. Jak vyplývá z posledních dat centrální banky, od počátku roku do konce července nabrali tuzemští byznysmeni nové úvěry ve společné měně v hodnotě 183 miliard korun, o 112 procent vyšší než ve stejném období loni. Nejsilněji přitom firmy přepínaly na euro v posledních měsících, jen od května do července si napůjčovaly téměř sedmkrát více eur než loni. Tuzemský byznys bez ohledu na velikost tlačí na to, aby eura nabral co nejdříve, úroky totiž začínají růst a legenda o láci eura tak částečně přestává platit. 

„Jen přibližně čtvrtinu úvěrů teď čerpáme v korunách. Kde to bylo možné, nahradili jsme korunové úvěry eurovými,“ uvádí mluvčí společnosti Agrofert Pavel Heřmanský. Důvodem byl podle něho jak vývoj na finančním trhu, tak investiční strategie firmy.

„Rozdíl v úrocích na koruně a euru je tak velký, že mít dnes stejné úroky, jaké jsou na české koruně, tak by už naše firma nejspíš neexistovala,“ připomíná hlavní důvod přechodu na euro šéf textilky Grund Jiří Grund.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!