S&P srazila ratingy ropným vývozcům, Rusko zůstává na svém | E15.cz

S&P srazila ratingy ropným vývozcům, Rusko zůstává na svém

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/ap

Petr Třešňák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká ratingová agentura hromadně seškrtala úvěrové hodnocení vývozců ropy kvůli trvalým dopadům nízkých cen černého zlata na jejich rozpočty. Zatím ušetřila Rusko. Za nových podmínek budou o úvěry žádat Saúdská Arábie, Brazílie, Kazachstán, Bahrajn a Omán. Podobný hromadný pokles ratingu ropných hráčů provedla agentura Standard & Poor’s takřka přesně před rokem, připomíná agentura Reuters.

Své kroky agentura vysvětlila tlakem, který propad v cenách ropy na světových trzích vytváří na domácí rozpočty ropných států. Razanci S&P pocítily nejvíce Saúdská Arábie a Bahrajn. Hodnocení Rijádu agentura srazila z A+ s negativním výhledem o dva stupně, tedy na A– se stabilním výhledem. Bahrajn dokonce spadl do spekulativního pásma, když známku BB nahradila BBB–. Obě země jsou z postižené pětice na příjmech z ropy závislé nejvíce.

Podobně koordinované hromadné snížení ratingů agentura provedla zhruba před rokem, když se již začaly projevovat následky zlevňování černého zlata, jež započalo v polovině roku 2014.

Tentokrát ale S&P ušetřila Rusko. Podle ratingové agentury Moskva disponuje fiskálním polštářem, který jí poskytuje manévrovací prostor. Pokud však bude Rusko své rezervy rozpouštět rychleji, než se očekává, nebo dojde k posílení západních sankcí uvalených na zemi, může agentura zhoršit dosavadní hodnocení na úrovni BB+.

Zvýšený tlak

Totéž hodnocení měla dosud Brazílie. Nyní bude nově o úvěry žádat s nálepkou BB s negativním výhledem. V případě jihoamerické země agentura uvedla, že v jejím rozhodování měla nízká cena ropy stejnou váhu jako vleklá politická krize.
Země Blízkého východu jsou podle Reuters pod zvýšeným tlakem i z důvodu, že řada místních měn včetně saúdskoarabského rijálu jsou vázány na dolar, což omezuje možnosti stimulovat ekonomiku oslabováním měny.

Omán je nyní S&P místo dosavadního BBB+ oznámkován stupněm BBB–. Na tutéž úroveň dopadl Kazachstán, navíc však s negativním výhledem.

Rusko má plán
Plán ruské vlády na podporu domácí ekonomiky bude stát zhruba 880 miliard rublů (285 miliard korun). S částí těchto peněz se počítá v rozpočtu na letošek. Podle ministra hospodářského rozvoje Alexeje Uljukajeva bude zhruba 185 miliard rublů uvolněno z protikrizového fondu. Část chybějících peněz bylo možné získat pomocí novel zákona o státním rozpočtu. Existují také určité přebytky z loňského rozpočtu, tyto peníze ale prý stačit nebudou.

Autor: Petr Třešňák

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah