StanChart zaplatí 340 milionů USD, urovnala spor kvůli Íránu | E15.cz

StanChart zaplatí 340 milionů USD, urovnala spor kvůli Íránu

Pobočka banky Standard Chartered, ilustrační foto
Pobočka banky Standard Chartered, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britská banka Standard Chartered urovnala ve Spojených státech obvinění z praní špinavých peněz. Dopustit se jej měla tím, že několik let umožňovala finanční transakce mezi Íránem a zbytkem světa, ačkoliv se na ni vztahoval zákaz v rámci mezinárodních sankcí proti Íránu. Oddělení finančních služeb (DFS) státu New York oznámilo, že banka zaplatí pokutu 340 milionů dolarů (asi 6,9 miliardy Kč).

Regulátor oznámil, že banka zpřísní vnitřní kontrolu a přistoupila na to, že po dobu minimálně dvou let bude mít monitorovací orgán, který bude v newyorské pobočce vyhodnocovat rizika spojená s praním špinavých peněz. Právě newyorské pobočky Standard Chartered se obvinění týkala.

Zástupce DFS Benjamin Lawsky na začátku minulého týdne šokoval finanční svět oznámením, že se britská banka spojila s íránskou vládou a v letech 2001 až 2007 jí pomohla legalizovat asi 250 miliard dolarů (zhruba 5,1 bilionu Kč). Způsobila tak prý, že americký finanční systém byl zranitelný vůči teroristům. Banka se proti nařčení ohradila.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah