Český výrobce tekuté stravy se brexitu nebojí, rozšiřuje výrobu do Británie | E15.cz

Český výrobce tekuté stravy se brexitu nebojí, rozšiřuje výrobu do Británie

Jan Vávra

Jan Vávra

Uhříněveský start-up Heaven Labs, který vyrábí nutriční nápoje Mana, pokračuje v zahraniční expanzi. V létě plánuje vstoupit s lokalizovanou produkcí na britský i americký trh.

„Už máme v Anglii připravenou půdu na výrobu Mana drinků. Předpokládáme, že provoz zahájíme zhruba v půlce léta,“ uvedl pro E15 zakladatel Heaven Labs Jakub Krejčík.

Počítá s investicí v řádu několika milionů korun. V první fázi se bude v Británii snažit prorazit s maximálně desetičlenným týmem. Krejčík vhodné prostory hledá poblíž Londýna, kanceláře má mít producent Many v coworkingových centrech. „Vzhledem ke vstupní investici začneme s online prodejem skrze vlastní e-shop. Postupně bychom se chtěli dostat i dalších prodejních sítí, ať už internetových, nebo kamenných,“ upřesnil Krejčík s tím, že případný tvrdý brexit plány jeho firmy nezasáhne. Právě kvůli tomu vyčlenil část byznysu Heaven Labs přímo na britské ostrovy.

Británii opouštějí velcí byznysoví hráči. Další připravují ostrovany na zdražení

Britský trh však nemá tvořit jádro tržeb Heaven Labs. Podnik hledá i další odbytiště. Obdobný model rozšiřování aktivit volí i v případě dříve avizovaného vstupu do USA. 

Jak nyní Krejčík upřesnil, k zahájení on-line prodeje na tamním trhu má dojít v létě. „Loni šlo do ciziny zhruba 40 procent našich prodejů,“ dodal Krejčík s tím, že během dvou let očekává až zdvojnásobení uvedeného čísla. Loni firma otevřela svou první zahraniční pobočku, a to v Německu.

Avast již do Británie expandoval, před brexitem je v klidu
„Brexit nejvíce ovlivní ty firmy, které podnikají hlavně na území Velké Británie,“ doplňuje šéf Avastu Vince Steckler pohled české firmy, která již na ostrovy expandovala. Její tržby o dva řády přesahují více než stomilionové příjmy Heaven Labs, obě firmy ale spojuje snaha o pronikání na cizokrajné trhy. „Byznys Avastu je globální a Británie tvoří relativně malou část našeho podnikání. Nečekáme, že by se tvrdý brexit výrazněji projevil na našich aktivitách,“ doplnil Steckler.

Odhady dopadu možného odchodu Británie z EU bez dohody se různí. Podle analýzy českého ministerstva financí by ale tuzemskou ekonomiku výrazně zpomalil.

Podle nedávno zveřejněné prognózy ministerstva financí, která poprvé podrobně analyzuje i scénář tvrdého brexitu, by odchod Velké Británie z Evropské unie bez dohody letos znamenal snížení růstu HDP o šest až osm desetin procentního bodu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!