Stát nalije do startupů stamiliony. Opatrně, nemá na to kompetence, varují investoři

Náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko, pod kterého projekt technologické inkubace spadá.

Náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko, pod kterého projekt technologické inkubace spadá. Zdroj: E15 Michael Tomeš

Být jako Izrael. Český stát chce v následujících pěti letech v projektu Technologická inkubace poslat do firem v počáteční fázi přes 850 milionů korun. Investoři ze soukromého sektoru ovšem varují před investicemi bez zapojení odborníků a doporučují raději vytvořit vhodné podmínky pro podnikání.

„Ve strategických oblastech, které jsou dány sedmi huby, chceme propojit klíčové hráče v daných oblastech a pomoci novým myšlenkám, které by většinou měly být realizovány v malých startupech,“ popsal v nedávném rozhovoru pro deník E15 náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko.

Finanční podpora bude směřovat do oblastí umělé inteligence, mobility, kreativního průmyslu, kosmické technologie, cirkulární ekonomiky, kybernetické bezpečnosti či jaderné fyziky.

Nebudou to klasické investice, protože zakladatelé startupů nezaplatí částí vlastnického podílu, je to spíše upravená forma dotace. Startupům agentura CzechInvest, pod kterou projekt spadá, poskytne přímou finanční podporu až ve výši pěti milionů korun a další podporu jako třeba právní, marketingové nebo byznysové poradenství. Inkubace může trvat až dva roky. Celkem tak stát v nadcházejících pěti letech podpoří 250 startupů. 

„Stát nebývá příliš dobrý podnikatel a zde se jedná o dynamickou oblast vyžadující odborné kompetence. Také si nemyslím, že je zde neomezený počet dobrých projektů, a nedostatkem kapitálu trh zatím nijak netrpí,“ myslí si Jiří Skopový, který v České spořitelně řídí program Seed Starter.

„Myšlenka, že bude stát sám rozhodovat, do kterého rizikového podnikatelského projektu vloží peníze, je mírně řečeno bizarní. Stát k tomu nemá žádné kompetence a povede to nutně k tomu, že se budou investovat nesmyslné peníze do nesmyslných věcí,“ souhlasí investor Ondřej Fryc z Reflex Capital. 

Ne všichni investoři jsou ovšem stejného názoru. „Jsme přesvědčeni, že role státu jako investora do startupů je potřebná a velmi užitečná,“ říká investorka Andrea Lauren ze skupiny Rockaway s tím, že inspirovat se lze v zemích, jako jsou Izrael, Británie, Německo, Francie nebo Polsko. S tím souhlasí Petr Šíma z Depo Ventures. „Všechny státy podporují startupové prostředí, u nás je podpora minimální. Vítám každou iniciativu,“ říká. 

Nicméně na tom, že stát sám o sobě nemá kompetence kvalifikovaně vybírat nadějné projekty, se shoduje drtivá většina oslovených investorů. „Nemyslím si, že stát má znalosti či zkušenosti s investováním do technologických firem. Komplexnost těchto investic dokládají i snahy Polska a Maďarska se státními VC fondy, kde zpětně nebyl potvrzen významný dopad na rozvoj lokálního startupového prostředí,“ varuje Martin Kešner z J&T Ventures.

Podobně to vidí spoluzakladatel Tensor Ventures Roman Smola. „Při správném nastavení to může být přínosné, dělají to tak i jiné státy ve světě, ale k efektivní podpoře startupů čeká český stát zřejmě ještě velmi dlouhá cesta,“ myslí si. 

Elitní čeští investoři se také shodují, že úlohou státu by mělo být především vytvořit prostředí, ve kterém vznikají nové startupy, a neztěžovat jim podnikání. „Primárně tam, kde má stát fungovat a kde vidím jeho klíčovou roli, a tím je legislativní rámec, digitalizace a kvalita služeb státu,“ říká Skopový.

Český startupový svět například dlouhodobě volá po změně legislativy v oblasti zaměstnaneckých akcií. „Stát má mít agend a úředníků co nejméně a měl by se starat o infrastrukturu, aby se všem dobře žilo a podnikalo. Tedy například, aby se odblokovala stavební řízení nebo aby se do českého práva konečně pořádně zapracovaly zaměstnanecké opce,“ vysvětluje Fryc.

K těmto krokům ostatně vyzvala stát na podzim loňského roku iniciativa Druhá ekonomická transformace, pod kterou se podepsaly výrazné osobnosti českého byznysu. V současné době se připravuje návrh na úpravu podmínek zaměstnaneckých akcií a dalších změn, ke kterým firmy a podnikatelé vyzývají. 

Video placeholde
Investice v časech krve a slz. Válka přesměrovala peníze na nové adresy • Videhub