Stát vybral díky oživení o devět miliard korun více na daních
Růst u firemních daní podle dřívějšího vyjádření ministerstva financí odráží oživení ekonomické činnosti. U DPH postupně odeznívají jednorázové vlivy, například předloni zadržené nadměrné odpočty DPH. Během většiny loňského roku byl totiž výběr DPH v meziročním srovnání nižší.
Ministerstvo zároveň s výsledky státního rozpočtu za loňský rok uvedlo, že daňové příjmy obcí budou tak za loňský rok v meziročním srovnání o 7,5 miliardy vyšší a u krajů o 2,7 miliardy vyšší. Obce by tak měly z daní dostat 142 miliard korun a kraje necelých 53 miliard korun.
Samotný státní rozpočet loni z DPH získal 236,6 miliardy korun, meziročně o 6,4 miliardy více. Na firemních daní do státní kasy putovalo 99,6 miliardy, meziročně o 10,2 miliardy více.
Sdílená daň
DPH, daň z příjmu právnických osob i daň z příjmu fyzických osob patří mezi takzvané sdílené daně, jejich výnosy tak putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů. Na kraje připadlo za loňský rok 8,92 procenta a na obce 23,58 procenta z celostátního hrubého výnosu daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob. V případě DPH dostanou obce 20,83 procenta a kraje 7,86 procenta.
Od letošního roku ovšem došlo na základě novely zákona o rozpočtovém určení ke změně. Kraje dostanou od letoška více peněz z vybrané daně z přidané hodnoty, jejich podíl stoupl na 8,92 procenta. Příjmy krajů z daní se tak vrátily do stavu před rokem 2011, kdy zákon podíl krajů na daňových výnosech snížil.
Obce pak dostanou více z DPH od roku 2017, kdy jejich podíl stoupne na 21,4 procenta. Současně už ale nebudou dostávat podíl 30 procent, který jim nyní připadá z daní živnostníků a všech fyzických osob, které podávají daňové přiznání. Pro obce to bude od roku 2017 znamenat dodatečný celkový výnos asi dvě miliardy korun ročně na DPH, ale na daních z příjmu podnikatelů přijdou asi o miliardu ročně.