Stín černých labutí. Hospodářské oživení bude pozvolné, míní ekonomové | E15.cz

Stín černých labutí. Hospodářské oživení bude pozvolné, ekonomové vzdali rychlý návratu k normálu

Jan Žižka

Naděje, že světová ekonomika zažije po rychlém propadu podobně rychlý návrat k normálu ve tvaru písmena V, vyprchává. Pandemie koronaviru totiž do značné míry nabourala mezinárodní obchodní vztahy i hospodářské vazby uvnitř jednotlivých ekonomik.

Proslulý analytik globálních rizik Nassim Taleb tvrdí, že pandemie není takzvanou černou labutí – tedy překvapivou událostí, která zaskočí svět. On sám ve své stejnojmenné knize, poprvé vydané skoro přesně před třinácti lety, upozorňoval, že podobné epidemie jsou velmi pravděpodobné. Taleb má pravdu, vlády i firmy se měly na takové riziko lépe připravovat.

Pojem černá labuť ale získal během posledního desetiletí trochu jiný význam s tím, jak přibývalo vykladačů Talebových postřehů. Ekonomové tak běžně označují události, které nemohou zahrnout do svých standardních predikcí. A že pandemie zasáhne svět právě v roce 2020, to opravdu nemohl nikdo tušit.

Když se podržíme volnějšího výkladu Talebova pojmu, nejde o jednu labuť, ale hned o celé hejno. Nové zprávy a poznatky postupně posunují předchozí předpovědi k mnohem méně optimistickým scénářům.

Tvrdý dopad i bez bublin

Očekávání, že bude možné ekonomiku po rychlém a krátkodobém uzavření mnoha odvětví zase stejně rychle otevřít, znělo v první fázi pandemie logicky, protože dnešní hospodářskou krizi nezpůsobily ani nafouknuté investiční bubliny, ani dluhy vlád, bank či firem. Zdánlivě tedy nebyl důvod předpokládat, že bude v dohledné době nějaký problém jednotlivé sektory opět hbitě nastartovat, oživit poptávku spotřebitelů a vrátit se k mezinárodnímu obchodování „as usual“.

Takový předpoklad se však nyní jeví jako příliš optimistický, koronavirus je odolnější a dotěrnější, než mnozí předpokládali. Ve Spojených státech, kde se vyostřil politický souboj mezi zastánci (prezident Donald Trump) a odpůrci (demokraté a představitelé jednotlivých států Unie) rychlého otvírání ekonomiky, zaznívá v posledních dnech argument, že ani tak úspěšná země v boji s koronavirem, jakou je Singapur, se nevyhnula druhé vlně nákazy.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!