Suterén tuzemského kryptosvěta. Utratili za tokeny české firmy přes sto milionů, zbyla jen naděje
Měl to být zářný byznysový příběh kombinující investorskou vášeň pro kryptoměny s entuziazmem mladých startupistů. Naplnil se ale prozatím jen částečně. Řeč je o nadějném výrobci příborů z ekologických náhražek plastů Refork SE. Ten před několika lety prodal investorům své kryptotokeny za částku přesahující 160 milionů korun, které využil pro start svého byznysu. Vesměs drobným tuzemským investorům dnes ale zatím zůstávají oči pro pláč. Podle aktuálního kurzu tokenu jim totiž z původní investice zbylo přesně 2,58 procenta. Firma i tak dále slibuje růst byznysu, a to především prostřednictvím zahraniční expanze. V Refork přitom nevěřili jen domácí drobní hráči, mezi investory se totiž objevil i jeden z matadorů na domácím dluhopisovém trhu.
„Cena tokenu EFK klesla zejména kvůli tomu, že někteří držitelé prodávali své tokeny na burzách v době, kdy na těchto platformách nebyla dostatečná likvidita a trh zažíval prudké ochlazení. V současnosti intenzivně pracujeme na tom, abychom pro držitele tokenů zajistili externí likviditu mimo tradiční burzovní platformy, kde je EFK token stále obchodovatelný, a na jejichž správu jsme vynaložili nemalé prostředky,“ konstatuje člen představenstva Reforku Josef Žádník s tím, že desítky milionů do firmy investovalo široké spektrum subjektů primárně z České republiky.
Refork posléze peníze využil na výzkum a vývoj materiálu využívaného firmou nejčastěji na výrobu jednorázových příborů nahrazujících ty plastikové. Potenciálním byznysovým cílem přitom mají být fastfoodové řetězce.
Refork SE nabíral peníze formou tokenů v roce 2019, tedy v době rodícího se zájmu široké veřejnosti o svět kryptoměn a tokenů. Podle jejích webových stránek se firmě tehdy podařilo v rámci tehdy populárního ICO, tedy veřejné nabídky na prodej kryptoměn, prodat tokeny za více než sedm milionů dolarů.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!