Boj o křeslo šéfa ČT vrcholí. Do výběru jdou Šmuclerová, Mrzena i další

Libuše Šmuclerová

Libuše Šmuclerová Zdroj: Profimedia.cz

ČTK
ČTK , čer

Podání přihlášky do výběrového řízení na generálního ředitele České televize (ČT) dosud potvrdilo deset kandidátů. Jsou mezi nimi hlavně současní nebo bývalí zaměstnanci veřejnoprávní televize. Přihlásili se předsedkyně dozorčí rady vydavatelství Czech News Center Libuše Šmuclerová, ředitel divize zpravodajství a publicistiky ČT Petr Mrzena, bývalý generální komisař Expa v Miláně a Dubaji Jiří František Potužník, obchodní ředitel ČT Hynek Chudárek a podle serveru Aktuálně.cz také dlouholetý výkonný ředitel ČT Sport Jiří Ponikelský a bývalý šéf ostravského studia ČT Miroslav Karas. Účast v tendru potvrdil i bývalý moderátor hlavní zpravodajské relace Události Jakub Železný, programový ředitel ČT Milan Fridrich a bývalá mluvčí Vendula Krejčová. Podle serveru Lidovky.cz je mezi uchazeči i bývalý šéf FTV Prima Martin Konrád.

Uzávěrka přihlášek skončila ve středu v 16:00. Rada ČT, která bude generálního ředitele volit, má zveřejnit seznam uchazečů zřejmě ve čtvrtek. Předseda Karel Novák očekává větší počet uchazečů než při předloňské volbě, kdy dorazilo osm platných přihlášek. Na zasedání 11. června by měli radní z došlých projektů vybrat pět finalistů, kteří o týden později podstoupí ústní obhajobu a následnou volbu. Úspěšný uchazeč musí dostat nejméně deset hlasů. V 18členné radě je nyní 17 radních.

Mrzena chce podle svého vyjádření usilovat o nezávislost, důvěru a stabilitu. „Nabízím schopnost odolávat tlaku zvenčí i zevnitř, televizní cit a nápaditost, zkušenosti ze všech velkých televizí a odhodlání dál tvrdě pracovat, prací bavit sebe, tým v ČT a hlavně diváky,“ dodal.

Zkušenosti z Expo

Potužník plánuje využití jak zkušenosti televizního zpravodaje a dokumentaristy, tak filmového producenta a především manažera z národních účasti na světových výstavách Expo. „Snížil jsem počet zaměstnanců kanceláře o 50 procent, původní pavilony a expozice realizoval za třetinu veřejných peněz, než bylo obvyklé, a přivezl bronzovou a zlatou cenu. Rád bych tedy zmenšil a zrychlil administrativu a posílil kvalitní tvorbu i v ČT,“ uvedl.

Šmuclerová do tehdejší Československé televize nastoupila po absolvování žurnalistiky v roce 1986, z Kavčích hor odešla společně s řadou kolegů v roce 1993 do vznikající Novy. V komerční televizi byla od roku 1999 programovou a výkonnou ředitelkou, Novu opustila se změnou vlastníka na konci roku 2004. Po působení v rodinném byznysu se do médií vrátila v roce 2007.

Karas v ČT dlouhé roky působil na pozici zahraničního zpravodaje v Polsku a Rusku, studio Ostrava vedl v letech 2020 až 2024.

Rada vypsala tendr poté, co odvolala na začátku května z funkce Jana Součka pro porušení zákona o ČT. Souček před dvěma lety porazil nejdéle sloužícího generálního ředitele Petra Dvořáka.

Kdo jsou uchazeči o křeslo šéfa ČT?

Hynek Chudárek (63)

Obchodní ředitel České televize, ve funkci je od roku 2012. Pod jeho vedením mimo jiné televize ukončila spolupráci s mediální agenturou a začala prodávat reklamu sama v rámci svého obchodního oddělení. Od roku 1990 vedl společnost zabývající se výrobou CD a DVD nosičů, v roce 2002 se krátce po vzniku této hudební televize stal jedním z akcionářů a členů vedení Stanice O (dnešní Óčko), ve vedení zůstal i poté, co televizi v roce 2005 ovládla společnost Mafra. Mezi roky 2005 a 2011 působil jako výkonný ředitel Óčka.

Pochází z učitelské rodiny, kvůli politickým postojům rodičů po srpnu 1968 měl problémy s přijetím na vysokou školu, nakonec vystudoval pražskou Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT). Do konkurzu na generálního ředitele České televize se poprvé přihlásil už v roce 2009, skončil mezi pěticí finalistů, znovu se o post šéfa Kavčích hor ucházel v roce 2011, kdy dali radní ve finále přednost Petru Dvořákovi. V roce 2012 se ucházel o pozici ředitele programu Českého rozhlasu nebo člena Rady ČTK, nakonec nastoupil jako obchodní ředitel České televize.

Miroslav Karas (narozen 1962)

Někdejší dlouholetý zahraniční zpravodaj České televize a předtím Českého rozhlasu. Mezi roky 2020 a 2024 působil jako ředitel ostravského studia České televize, v loňském výběrovém řízení se pokoušel funkci obhájit, ale neuspěl. Vyhrála je tehdejší mluvčí zdravotnické skupiny Agel Gabriela Lefenda, která dříve v ostravské ČT řídila zpravodajství, do čela ostravského studia nastoupila v květnu 2024, Karas poté z televize po dohodě odešel. Začátkem letošního roku se ucházel o členství v radě Českého rozhlasu.

Karvinský rodák vystudoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze, začínal v polovině 80. let v redakci publicistiky pro děti v Československém rozhlase, mezi roky 1992 a 1998 byl zahraničním zpravodajem rozhlasu v Polsku, poté dlouhá léta zastával stejnou pozici v České televizi. Mezi roky 2012 a 2016 působil jako zahraniční zpravodaj ČT v Moskvě, poté se vrátil na dva roky do Polska a poté opět na dva roky do Moskvy. Od jara 2020 vedl čtyři roky ostravské studio ČT.

Petr Mrzena (50)

Je ředitelem zpravodajství a publicistiky České televize. V této funkci působí od listopadu 2023, když nahradil Zdeňka Šámala, který z televize odešel po nástupu nového generálního ředitele Jana Součka. V České televizi nyní působí od roku 2011, nejprve jako šéfredaktor zpravodajství a následně také výkonný ředitel zpravodajského kanálu ČT24. Ve veřejnoprávní televizi působil poprvé mezi roky 2004 a 2006, a to jako redaktor a moderátor. Během kariéry prošel Petr Mrzena zpravodajstvím všech českých celoplošných televizí, krátce působil také v soukromé zpravodajské stanici Z1.

Už za studií - absolvoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a mediální studia a žurnalistiku na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity - pracoval v televizi Prima. Začínal pomocnými pracemi v redakci a dotáhl to až na politického reportéra, v letech 2006 až 2010 byl šéfredaktorem zpravodajství televize Nova. Z Novy zamířil na krátce fungující zpravodajskou televizi Z1, byl jejím zpravodajem v Bruselu, a nakonec zpět do ČT. Kromě studia v Praze a Brně absolvoval také stáž v USA, navštívil několik menších regionálních televizních stanic v okolí Chicaga nebo televize Fox a CNN.

Jiří Ponikelský (55)

Výkonný ředitel programu ČT sport, ve funkci je 15 let. Od poloviny 90. let spolupracoval se svazy kolektivních sportů při realizaci televizních a marketingových práv a PR jejich reprezentací a nejvyšších domácích soutěží. Podílel se na organizaci šampionátů na území České republiky, mimo jiné ME ve volejbale mužů 2001, Světové ligy ve volejbale 2003 nebo MS ve florbalu mužů 2008.

V roce 2009 nastoupil do České televize na pozici zástupce šéfredaktora Redakce sportu a od roku 2010 se stal výkonným ředitelem programu ČT sport. Vystudoval Fakultu strojní ČVUT (1993) a marketingovou komunikaci na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů (2005). Aktivně sportuje, mimo jiné se věnuje běhu, absolvoval několik maratonů včetně zahraničních, například v Londýně, Bostonu, Chicagu nebo Paříži.

Jiří František Potužník (54)

Šéf českých účastí na světových výstavách, někdejší zahraniční zpravodaj ČT. V letech 2002 až 2007 působil v bruselské pobočce České televize, později byl od listopadu 2008 do května 2009 mluvčím premiéra Mirka Topolánka pro předsednictví České republiky v Evropské unii. V letech 2016 až 2017 také vedl zahraniční redakci Českého rozhlasu. O funkci generálního ředitele ČT se ucházel už v letech 2009, 2011, 2017 a 2023, před osmi lety se dostal mezi pětici finalistů. V současnosti vede rodinnou produkční agenturu.

Od roku 2009 se věnuje české účasti na světových výstavách, byl mluvčím a ředitelem marketingu pro českou účast na Expo 2010 v Šanghaji a o pět let později generálním komisaře českého pavilonu v Miláně, vedl i českou expozici na Expu, které se konalo v roce 2020 v Dubaji. Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK, do České televize nastoupil v roce 1993, začínal v zahraniční redakci.

Libuše Šmuclerová (62)

Předsedkyně představenstva vydavatelství Czech News Center (CNC), patří mezi nejvýraznější postavy české mediální scény posledních tří dekád. Jako redaktorka a později manažerka prošla dvěma televizemi, rodinným medicínským byznysem a od roku 2007 působí u nynějšího zaměstnavatele, který od té doby zažil několik majetkových změn. CNC je jedním z největších mediálních domů v České republice, vydává například deníky Blesk, Aha!, Sport a víc než tři desítky časopisů (Reflex, Svět motorů či ABC) a provozuje na 40 webů včetně Blesk.cz, iSport.cz či Reflex.cz. CNC patří do skupiny Czech Media Invest (CMI), která se zaměřuje na mediální aktivity v regionu střední a západní Evropy.

Šmuclerová vystudovala gymnázium v Nové Pace, po pražské žurnalistické fakultě nastoupila v roce 1986 do Československé televize, kde se například výrazně podílela na vzniku mládežnického Studia Kontakt. Na obrazovce byla i v listopadu 1989, jedno z jejích vystoupení kritizující demonstranty se později setkalo s kritikou. V roce 1993 spolu s řadou kolegů odešla v ČT do rodící se Novy, z dramaturgyně pořadu Na vlastní oči vypracovala na šéfku publicistiky a v roce 1997 usedla do křesla programové ředitelky. Z Novy odešla koncem roku 2004, když televizi opět získala americká CME.

Na Nově našel v jejích počátcích uplatnění také Šmuclerové bývalý manžel Roman, vzděláním zubní lékař, který například v letech 1994 až 2000 uváděl pořad Tabu a nyní je prezidentem České stomatologické komory. V letech 2005 až 2007 vedla Šmuclerová rodinnou kliniku estetické medicíny, poté se vrátila do světa médií jako ředitelka Ringieru. Angažovala se i v oborových organizacích, od ledna 2023 byla dva roky předsedkyní správní rady Unie vydavatelů, post pak neobhajovala.

Jakub Železný (51)

Dlouholetý zaměstnanec České televize, v minulosti uváděl hlavní večerní zpravodajskou relaci Události (2012 až 2023) a před ní diskusní pořad Události, komentáře (2007 až 2012). V současnosti ve veřejnoprávní televizi působí jako mentor pro nové redaktory zpravodajství a od začátku letošního roku také moderuje pořad Historie.cs. Kandidaturu na generálního ředitele zvažoval Jakub Železný už před dvěma roky, nakonec ale přihlášku nepodal, když se o funkci opět ucházel tehdejší šéf Kavčích hor Petr Dvořák. V červnu 2023 nakonec radní vybrali jako nového generálního ředitele nedávno odvolaného Jana Součka.

Syn někdejšího ředitele televize Nova Vladimíra Železného a jeho první manželky Marty (narozen 1. července 1973) absolvoval žurnalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci (2006) a Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Ještě za studií začínal jako moderátor v Českém rozhlase, působil na stanicích Vltava a Radiožurnál, kde moderoval zpravodajství. Ve druhé polovině 90. let pracoval pro obě celoplošné komerční televize, nakonec zakotvil v České televizi. Železný je aktivní na sociálních sítích, kvůli některým zveřejněným názorům se stal terčem kritiky. V médiích několikrát se objevily také informace o jeho konfliktech s pražskými strážníky a policisty.