Brusel zastavil převzetí britské O2 konkurentem, trh by ovládly tři firmy | E15.cz

Brusel zastavil převzetí britské O2 konkurentem, trh by ovládly tři firmy

Obchod O2
Obchod O2
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: psyberartist

ČTK

Evropská komise dnes zablokovala plánované převzetí britské sítě O2 mobilního operátora Telefónica konkurenční společností Hutchison, která provozuje síť s názvem Three. Spojení by podle komise totiž znamenalo nejen vznik nového lídra na britském trhu, ale zároveň menší možnost volby pro britské zákazníky a v důsledku i vyšší ceny.

Převzetí za navržených podmínek by bylo špatné pro britské spotřebitele i pro odvětví mobilní komunikace v Británii, uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. „Máme velké obavy, že zákazníci by měli na výběr z menší nabídky mobilních služeb a platili by více, než kdyby k transakci nedošlo,“ řekla novinářům.

Převzetí britské O2 by Hutchison přišlo na 10,3 miliardy liber (352 miliard korun). Španělská Telefónica záměr prodat britskou O2 oznámila loni v březnu a předpokládalo se, že regulační orgány se k záměru vyjádří nejpozději do poloviny letošního roku. Krok Evropské komise přichází v době, kdy v Británii nabírá na obrátkách kampaň před červnovým referendem o setrvání země v Evropské unii.

Spojení by zastavilo rozvoj sítí

Evropská komise připomněla, že na britském trhu by nově sloučené skupině zůstali jen dva konkurenti - Vodafone a síť s názvem EE společnosti BT. Spojení by podle unijní exekutivy také negativně ovlivnilo další rozvoj telekomunikační infrastruktury v Británii. Tamní trh je v současné době konkurenčním prostředím, uvádí komise s tím, že ceny patří k nejnižším v EU a země pokročila při zavádění vyspělých technologií a sítí čtvrté generace (4G).

Kromě stávajících čtyř operátorů na trhu fungují také takzvaní virtuální operátoři, kteří využívají sítí čtyř velkých firem. Snížením počtu operátorů ze čtyř na tři by byly oslabeny i jejich vyjednávací možnosti, domnívá se komise.

Evropská komise spojení Hutchisonu a O2 zablokovala i přesto, že firma nabídla způsoby, jak obavy evropské exekutivy rozptýlit. Podle názoru komise však návrhy její obavy ze záporného dopadu sloučení na zákazníky a inovace neodstranily.

Hutchison slíbil investice

Hutchison tvrdí, že převzetí O2 by Británii přineslo značné výhody, například v podobě miliardových investic do digitální infrastruktury či zlepšení kapacity a rychlosti tamní sítě. Firma bude nyní zvažovat další postup, včetně možnosti verdikt Bruselu právně napadnout. To by však mohlo trvat měsíce a firma by nemusela uspět.

Americká telekomunikační a televizní společnost Liberty Global, která vlastní britského provozovatele placené televize Virgin Media, mezitím uvedla, že pokud Hutchison se svou nabídkou definitivně neuspěje, nevylučuje převzetí O2 ona sama.

„Bylo by zvláštní, kdybychom tuto možnost neposoudili,“ řekl nedávno generální ředitel Mike Fries, jehož citoval zpravodajský server BBC.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.